Yatırımların finansmanında varlık fonları ve Türkiye örneği
The financing of investments at wealth funds and case of Turkey
  1. Tez No: 605724
  2. Yazar: MELİH SEFA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN ÇELİKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Globalleşme, uluslararası sermaye akışlarındaki kısıtlamaları önemli ölçüde ortadan kaldırarak ülke ekonomilerini birbirlerine bağımlı hale getirmiştir. Bu durum petrol ihraç eden ülkeleri konjonktüre bağlı olarak oluşabilecek dalgalanmaların etkilerini minimize edecek formül arayışına sürüklemiştir. Tam bu noktada ulusal varlık fonları ortaya çıkmıştır. Başlarda petrol ve doğalgaz ihraç eden ülkelerin oluşturduğu bu fonlar 2000'li yıllarda ihracat fazlası vermeye başlayan Çin ve Güney Kore gibi ülkelerce de kurulmaya başlanmış, bu sayede bütçelerinde biriken cari fazlaların varlık fonlarında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu fonlar günümüzde devasa büyüklüklere ulaşarak küresel finans piyasasının önemli birer oyuncusu haline gelmiştir. Ancak son yıllarda herhangi bir emtia geliri ya da bütçe fazlası olmayan birçok ülkenin de ekonomik büyüme ve kalkınma politikalarını desteklemek amacıyla varlık fonu kurduğu görülmektedir. Bu ülkelerden biri de Türkiye'dir. 2016 yılının Ağustos ayında kurulan fona iktisadi anlamda stratejik bir misyon yüklenmiş ve Türkiye'nin kalkınma sürecine katkı sağlaması hedeflenmiştir. Bu bağlamda çalışmanın amacı; dünyadaki örneklerin ışığında, Türkiye Varlık Fonu'nun Türkiye'nin kalkınmasına nasıl katkı sağlayabileceği ve bu maksatla gerçekleştirilebilecek faaliyetlerin neler olduğu ve bu faaliyetlerin hayata geçirilmesinde uygulanabilecek model ve yöntemlerin ortaya konulmasıdır.
Özet (Çeviri)
Globalization has made country economies dependent on each other by lifting restrictions on international capital flows to a significant extent. This has dragged oil-exporting countries into a formula that would minimize the effects of cyclical fluctuations. At this point, national asset funds emerged. These funds, originated by countries that export oil and natural gas in the beginning, started to be established in countries such as China and South Korea, which started to give more exports in the year 2000 and it was aimed to evaluate the current surplus accumulated in their budgets in asset funds. However, in recent years, many countries that do not have any commodity revenue or budget surplus appear to have established asset funds to support their economic growth and development policies. One such country is Turkey. Founded in August of 2016 economic sense to fund strategic missions have been installed and Turkey aimed to contribute to the development process. The purpose of working in this context is; in light of the examples in the world, Turkey Wealth Fund can provide and how to contribute to the development of Turkey, which is what are the activities that can be performed for this purpose and is to demonstrate the models and methods that can be applied in the implementation of these activities.