Doğrudan yabancı sermaye yatırımları ve Azerbaycan uygulaması
Foreign direct investments, study case; Azerbaijan
  1. Tez No: 253915
  2. Yazar: REŞAT AHMEDOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S.RIDVAN KARLUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Doğrudan yabancı sermaye yatırımları, küreselleşme sürecinin hız kazanması ile, uluslararası ekonomik entegrasyonun sağlanmasında en önemli araçlardan birine çevrilmiştir. Bu açıdan DYSY'nın, 1950 ve 1960'lı yıllarda emtia ticaretinin dünya ölçeğinde gördüğü fonksiyonu üstlendiği söylenebilir. Yabancı yatırımların ve neden olduğu sosyo-ekonomik etkilerin dev boyutlara ulaşması, konuya çeşitli yaklaşım tarzlarından doğan tutum farklılıklarını ortaya çıkarmıştır.Bu çalışma ile, bilimsel nesnellik çerçevesinde, DYSY'nın Azerbaycan'da değişim sonrası gelişim seyri incelenmiş ve alan araştırması yönteminden yararlanılarak yabancı yatırımların ekonomi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.Teorik temellerin ortaya konulmasından sonra Azerbaycan'da Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımlarının çeşitli yönleri ortaya konulmuş ve muhtelif yönlerin incelenerek SWOT analizi yardımı ile sonuca gidilmişdir.
Özet (Çeviri)
Nowadays due to acceleration of the globalization process foreign direct investments (FDI) became one of the most important goals in the way to achieve economic integration. In this respect it is fair to say that FDI replaced the worldwide function of the international trade of 1950?s and 1960?s years. Foreign investments and its social and economic influences in gigantic dimensions resulted with different views originated from different types of approaches.With this study within borders of scientific objectivity, the development process had DFI after the evolution had been investigated and the influences of foreign investments on economy had been evaluated benefiting from area investigating.After analyzing theory of Foreign Direct Investment in this theses investigated Strengths, Weaknesses, Opportunities, and Threats of FDI in Azerbaijan.