Ortaokul öğrencilerinin medya okuryazarlığına ilişkin görüşleri
Primary student's opinion interpretation of media literacy
  1. Tez No: 381743
  2. Yazar: CİHAN ÖZAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL TUNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Medyanın son yıllarda artan etkisi ve medya araçlarının yaygınlaşması ile toplumun medya eğitimine duyduğu ihtiyacı da artırmıştır. Medya eskiye oranla insanların günlük hayatında daha büyük etkiye sahiptir. Bireyler günlük yaşantılarının büyük bir kısmında medya araçlarıyla ilişki içerisindedir. Bu durum bireylerin medyadan ve medya araçlarından gelebilecek olumsuz etkiler karşısında dikkatli olmalarını gerektirmektedir. Her konuda olduğu gibi medya konusunda da bireyleri bilinçlendirmenin yolu eğitimden geçmektedir. Bu yüzden bireylere medya okuryazarlığı eğitimi verilmekte ve medyadan gelen mesajları doğru okumaları sağlanmaktadır. Bu araştırmada ortaokul öğrencilerinin medya okuryazarlığına ilişkin görüşleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The need of the media education has been increased due to the increase of its effectiveness and prevalence of the media tools. The effectiveness of media on individuals' daily life is now higher comparing to past. Individuals use media tools in big part of their daily lives. This fact requires individuals to be careful for any possible negative effect of the media and its tools. As in most of the situations, awareness of individuals about media should be raised by education. Therefore media literacy education is given to individuals and they are ensured to evaluate the media messages. In this research, the perception, sight and commentary of primary social science teachers and students for media literacy have been examined.