Evli bireylerin ego durumları ile evlilik uyumları ve çocuklarının okul başarısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between ego states of married individuals with marital adjustment and the school success of their children
  1. Tez No: 381760
  2. Yazar: FAZİLET EDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAKBULE SOYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada evli bireylerin algıladıkları ego durumları ve evlilik uyumları ile çocuklarının okul başarısı arasında ilişki olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modeline uygun olarak düzenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu 295 evli bireyden oluşmaktadır. Evli bireyler İstanbul İli, Kadıköy ilçesinde ikamet eden ve çocukları 2013-2014 eğitim-öğretim ikinci döneminde Kadıköy bölgesinde herhangi bir devlet okulunda okuyan kişilerdir. Evli bireyler belirlenirken seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Evli bireylerin evlilik uyumlarını ölçmek amacıyla Evlilik Uyum Ölçeği, evli bireylerin kendi ve eşlerinde algıladıkları kişilik özelliklerini ölçmek amacıyla Ego Durumları Ölçeği, demografik bilgiler için ise, araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS ve Microsoft Office Excel programları aracılığı ile kodlanmış, Bağımsız Gruplar t Testi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; evli bireylerin algıladıkları kendi ego durumu ile evlilik uyumu düzeyleri arasındaki ilişkide kendilerini Yetişkin (KY) olarak algılama eğilimleri arttıkça evlilik uyum düzeylerinin artığı, buna karşın kendilerini Doğal Çocuk (KDÇ) olarak algılama eğilimleri artıkça evlilik uyumu düzeylerinin azaldığı görülmektedir Evli bireylerin algıladıkları eş ego durumu ile evlilik uyumu düzeyleri arasındaki ilişkide ise, eşlerini Koruyan Ebeveyn (EKE) ve Yetişkin (EY) olarak algılama eğilimleri arttıkça evlilik uyumu düzeylerinin artığı, buna karşın eşlerini Eleştirel Ebeveyn (EEE), Uygulu Çocuk (EUÇ) ve Doğal Çocuk (EDÇ) olarak algılama eğilimleri artıkça evlilik uyumu düzeylerinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, evli bireylerin çocuklarının okul başarıları ile evlilik uyumu düzeyleri arasındaki ilişkide bireylerin evlilik uyumları arttıkça çocuklarının başarı düzeylerinin de anlamlı şekilde yükseldiği görülmüştür. Genel olarak araştırma sonuçları incelendiğinde, evli bireylerin Yetişkin (KY) puanları yükseldikçe evlilik uyumu puanlarının anlamlı bir şekilde arttığı tespit edilmiştir. Doğal Çocuk (KDÇ) ego durumundan elde edilen puanlar ile evlilik uyumu arasındaki ilişki ise, negatif yönde anlamlı bulunmuştur. Bu bulgular Türkiye ve yurt dışında yapılan çalışmalarla ve literatürdeki kavramsal bilgilerle karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is intended to examine whether relationship between ego states at married individual's perception with adjustment and their children' s school succes. The research conveniently arranged with relational models. Sample of research have consisted of 295 married individuals. These married individuals have been living in Kadıköy/İstanbul and their children had been studying in any of state school at 2013-2014 years at Kadıköy. We used random sample survey method to determine married individuals. For the purpose of the measuring marital adjustment of the married individuals, we used Marital Adjusment Inventory and Ego- States Questionnaire used for measuring individuals perceptions about oneself and their partner personality traits. Researcher prepared Personal Information Questionnaire for collecting demographic information. We used independent Samples t-Test, Pearson Product-Moment Correlation Coefficient techniques. Microsoft Excel and SPSS programs were implemented for statistical analysis. According to the findings, ıt is seen that marital adjustment degrees are increased when tendency of the perceiving in Adult Ego state themselves are increase on the contrary when tendency of the perceiving in Free Child ego state themselves are increased marital adjustment degrees are decreased in the relationship between marital adjustment degrees and their ego state at married person perception. In the relationship between marital adjustment degrees and perceiving their Parent ego state at married person that marital adjustment degrees are increased tendency of perceiving their partners in Adult and Nurturing Parent ego states are increase on the contrary when tendency of the perceiving Critical Parent ego state, Adapted Child and Free Child ego state themselves are increased marital adjustment degrees are decreased. Additionally it is seen that children' school success are increased significantly when marital adjustment are increased in the relationship between school success of the married parents' children and marital adjustment. In general when the research results were investigated it is established that marital adjustment points increase significantly when married individuals' Adult points increase. Besides of this ıt is obtained that relationship between marital adjustment with points from Free Child ego state is significantly negative. Research results compared and discussed with the results which found in this research and also the other results that were found before in Turkey, overseas from other studies and with the light of the theoretical bases of the issue.