Lise öğrencilerinin sosyal medyaya ilişkin tutumları ile algıladıkları sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişki: Bahçelievler ilçesi örneği
The relationship between the attitudes of high-schoolers to social media and their levels of social support perceived by them: Example of Bahçelievler district
- Tez No: 381759
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA OTRAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
Gerçek dünyayı sanal ortamda yaşama imkanı veren internetin bu konuda en yetkili ismi olan sosyal medya, her geçen gün kendini güncellemekte, yeniliklere açık ve öğrenme hızı yüksek gençler tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Gençlerin sosyal medyaya ilişkin tutumlarının merak edildiği günümüzde özellikle ergenlik döneminde olan bireylerin birçok ihtiyacını sosyal medya aracılığıyla sağladığı düşünülmektedir. Sanal desteğin önemli olduğu günümüz dünyasında sosyal medya kullanan gençlerin gerçek hayatta algıladıkları sosyal destek düzeyleri merak konusudur. Bu nedenle araştırma 'Lise öğrencilerinin sosyal medyaya ilişkin tutumları ile algıladıkları sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişki'yi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tarama modelinde hazırlanan araştırmada, örneklem grubu 2013-2014 eğitim-öğretim yılında İstanbul ili Bahçelievler ilçesindeki resmi ortaöğretim kurumlarından tesadüfi oransız küme örnekleme yöntemiyle seçilen 970 lise öğrencisidir. Veri toplamak amacıyla Otrar, Argın (2013) tarafından geliştirilen Sosyal Medya Tutum Ölçeği, Yıldırım (2006) tarafından geliştirilip revize edilen Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ASDÖ-R) ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Uygulamalar doğrudan araştırmacı tarafından öğrencilerin öğrenim gördükleri okullarda gerçekleştirilmiş, uygulama öncesinde araştırmanın amacına ve uygulama sürecine ait sözlü ve yazılı yönerge verilmiştir. Uygulamalar ortalama 40-45 dakika (1 ders saati) sürmüştür.
Özet (Çeviri)
Social media, the most effective authority of internet which provides the facility of living real life in virtual atmosphere based technology updates itself everyday and is used actively by teenagers who are open to innovations in technology and have high capacity to learn. In our age teenagers' attitudes towards social media has been a matter of curiousity. It has been thought that particularly teenagers in the period of adolescence meet lots of their needs through internet. In the world of our age where virtual support is important it is a matter of curiousity about the level of social support of teenagers using social media which they perceive in their real life. For this reason this study aims to show the correlation between high school students' attitudes to social media and the level of social support perceived by them. In the research made in the scanning model, sample group consists of 970 high school students chosen from public high schools in Bahçelievler, İstanbul in 2013-2014 academic year by the method of random unproportional group. In order to collect date, Social Media Attitude Scale developed by Otrar, Argın (2013), Perceived Social Support Scale developed and revised by Yıldırım (2006) and Personal Knowledge Form prepared by the researcher have been applied. Applications have been applied in students' schools where they get education, and before they start verbal and written motions about the purpose and process of the research have been given directly by the researcher. Applications lasted about for 40-45 minutes (1 lesson duration).