Behçet hastalığında süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz aktiviteleri
Superoxide dismutase and glutathione peroxidase in Behçet's Disease
  1. Tez No: 38177
  2. Yazar: AHMET TÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Son zamanlarda çeşitli hastalıkların patogenezinde aşırı miktarda oluşan serbest oksijen radikallerinin de rol oynadığı kabul edilmektedir. Bu çalışmada Behçet Hastalığı etyopatogenezinde oksidatif stresin rolünü tayin amacıyla eritrositlerde SOD ve GSH-Px aktiviteleri ölçüldü. Çalışma Behçet Hastalığı olan 33 hastada ve 37 yaş ve cinsiyet uygun kontrolde yapıldı. Behçetli hastalarda SOD aktivitesinde (178.65 ± 45.73 ug/ml), kontrol grubuna göre (200.92 ± 44.68 ug/ml) istatistiksel olarak anlamlı bir düşüklük tesbit edildi (p < 0.05). Bu hastalarda GSH-Px aktivitesi (2.9427 ± 0.892 U/ml) kontrol grubuna (3.1052 ± 0.713 U/ml) göre düşük tesbit edilmesine rağmen, bu düşüklük istatistiksel olarak anlamlı değildi (p > 0.05). Aktif ve lnaktif Behçetli hastaların SOD ve GSH-Px değerleri kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark tesbit edilmedi. Sonuç olarak; aşırı miktarda oluşan serbest oksijen radikalleri Behçet Hastalığı etyopatogenezinden sorumlu olabilir veya en azından katkıda bulunabilir. Bu durum muhtemelen SOD aktivitesindeki azalmaya bağlıdır. Buna karşılık Behçet Hastalığı etyopatogenezinde SOD ve GSH-Px aktivitelerinin kesin rolünü tayin etmek için daha geniş çaplı araştırmalara gereksinim vardır. 3 6
Özet (Çeviri)
SUMMARY Superoxide Dismutase and Glutathione Peroxidase in Behcet's Disease It has recently been suggested that excessively generated free oxygen radicals also play a role in the pathogenesis of various diseases. In this study, Superoxide Dismutase (SOD) and Glutathione Peroxidase (GSH-Px) activities were measured in erythrocytes in order to find out the role of oxidative stress in the etiopathogenesis of Behcet's Disease. The study was performed on 33 patients with Behcet's Disease and age and sex-matched 37 healthy control subjects. It was found that the SOD activity in patients with Behcet's Disease was significantly lower than controls (178.65 ± 45.73 u.g/ml vs. 200.92 ± 44.68 ug/ml, p < 0.05). Although the GSH-Px activity in those patients was lower than those in the control group, this did not differ significantly (2.9427 ± 0.892 U/ml. vs. 3.1052 ± 0.713 U/ml., p > 0.05) When SOD and GSH-Px values are compared in active and inactive patients with Behcet's Disease, there was no significant difference statistically. Consequently, excessive amount of free oxygen radicals may be responsible for the etiopathogenesis of Behcet's Disease or at least they may contribute to it. This is possibly due to diminished SOD activity but further studies are required to find out the exact role of SOD and GSH-Px activities in the etiopathogenesis of Behcet's Disease. 3 7