ESWL (Extracorporeal shock-wave lithotripsy)'nin safra kesesi motilitesi üzerine etkisi
The effect of extracorporeal shock-wave lithotripsy on gallbladder motility
  1. Tez No: 38176
  2. Yazar: AYHAN DİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SELAHATTİN ERİKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET ESWL, semptomatik safra taşı bulunan seçilmiş hastaların tedavisinde emniyetli ve umut verici cerrahi dışı bir yöntem olarak son yıllarda uygulamaya girmiştir. ESWL sırasında safra kesesi duvarının bir kısmı şok dalgası odak zonunda yer almakta ve doku hasan oluşabilmektedir. Böylece, safra taşı hastalığı veya adjuvan oral litolitik tedavi ile bozulabilen safra kesesi motilitesi, ESWL sonrasında daha da bozulabilmektedir. ESWL'nin, fragmanların temizlenmesinde önemli bir rol oynayan safra kesesi motilitesi üzerindeki etkileri tam olarak incelenmemiştir. Bu çalışmada, semptomatik safra taşı bulunan 24 hastada elektromanyetik ESWL'den önce, 24 saat ve altı hafta sonra, oral verilen yağlı gıdaya cevaben oluşan safra kesesi kasılması incelendi. Açlık, postprandiyal safra kesesi hacimleri ve ejeksiyon fraksiyonu ölçüldü. Hacimler ultrasonografik olarak elipsiod metodu ile hesaplandı. Tüm hastalar adjuvan olarak oral litolitik tedavi aldılar. Kontrol grubu olarak 10 sağlıklı bireyin safra kesesi motilitesi incelendi. ESWL'nin safra kesesi motilitesi üzerindeki etkisi erken dönemde ejeksiyon fraksiyonunu arttırmasıdır. Litotripsiden bir gün sonraki değerlendirmede açlık hacminde değişiklik izlenmezken ejeksiyon hacmi artmış bulundu. Bu değişikliğin geçici olduğu ve 6 hafta sonra ESWL öncesi normal değerlere döndüğü görüldü. Safra taşı bulunan hastaların ejeksiyon fraksiyonları kontrol grubu ile karşılaştinldığmda belirgin olarak düşük bulundu. Litotripsinin akut olarak ortaya çıkan safra kesesi boşalmasının arttırıcı etkisinin geçici ve reversibl olduğu görülmektedir. Elektromanyetik ESWL'nin fragmanların temizlenmesini ve sonuçta htotripsinin başarısını olumsuz yönde etkilemediğini düşünmekteyiz. 33
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE EFFECT OF EXTRACORPOREAL SHOCK-WAVE LITHOTRIPSY ON GALLBLADDER MOTILITY ESWL has been recently introduced as a safe and promising non-surgical treatment in selected patients withsymptomatic gallbladder stones. During ESWL parts of gallbladder wall are located in the shock-wave focal area and may suffer tissue damage. Therefore, gallbladder motility, which may be impaired in gallstones disease or during oral litholytic therapy, could be further impaired by ESWL. The effects of ESWL on gallbladder motility, which may play an important role in the clearance of fragments, have not been well elucidated. In this study, gallbladder contraction in response to oral fatty meal were evaluated before, 24 hours and six weeks after electromagnetic lithotripsy in 24 patients with symptomatic gallstones. Fasting and postprandial residual gallbladder volume, ejection fraction were measured. Volumes were calculated by ellipsoidal method based on real-time ultrasonography. All patients were on concomitant oral litholytic therapy. 10 healthy subjects served as controls for gallbladder motility. The immediate effect of ESWL on gallbladder motility was an increase on ejection fraction. There was no change in the fasting volume but an increase in ejection volume at one day after lithotripsy. This alteration was transient and normalized at six weeks compared to baseline values. Patients with gallstones had significantly decreased ejection fractions compared to normal controls. The effect of lithotripsy appears to be a transient, reversible increase in gallbladder emptying that occurs acutely after lithotripsy. We conclude that electromagnetic ESWL doesn't interact fragment disapperance and success of lithotripsy at the end. 34