Öğrenme nesnelerine dayalı tasarlanmış öğretim materyalinin farklı dil öğrenme stratejilerini kullanan öğrencilerin akademik başarılarına etkisi
Effects of instructional material based on learning objects on academic achievement of students using different language learning strategies
- Tez No: 381804
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğrenme nesnelerine dayalı tasarlanmış öğretim materyalinin farklı dil öğrenme stratejilerine sahip öğrencilerin akademik başarılarına etkisini araştırmaktır. Araştırmada, Ön Test-Son Test Deney ve Kontrol Gruplu araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, Ankara'daki bir özel üniversitede öğrenim gören ve derse sürekli katılan toplam 96 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma kapsamında araştırmacı tarafından geliştirilen“İngilizce Edat Başarı Testi”ile“Dil Öğrenme Stratejileri Envanteri”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, öğrencilerin öğretim programlarında yer alan ve İngiliz dilinde yer, yön ve zaman belirtmede kullanılan edatların öğretiminde kullanılmak üzere öğrenme nesnelerine dayalı bir öğretim materyali geliştirilmiştir. Deney grubu geliştirilen öğretim materyali ile, kontrol grubu ise varolan ders kitapları ile öğrenimlerini gerçekleştirmişlerdir. Bu süreç yaklaşık 4 hafta sürmüştür. Deney ve kontrol grubunda bulunan öğrencilerin ön test ve son test puanların manidar farklılık gösterip göstermediğini kontrol etmek için ilişkili ölçümlerde ortalama puanların karşılaştırılmasına olanak sağlayan t-testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının son test başarı puanlarının manidar düzeyde farklılık gösterip göstermediği ilişkisiz örneklemlerde t-testi ile incelenmiştir. Deney ve kontrol gruplarının son test başarı puanları ile sahip oldukları dil öğrenme stratejileri arasında manidar bir fark olup olmadığı ise Kruskal Wallis testi ile incelenmiştir. Araştırma sonuçları, öğrenme nesnelerine dayalı hazırlanmış olan öğretim materyalinin, deney grubu öğrencilerinin başarılarını, kontrol grubunda bulunan öğrencilere göre manidar düzeyde artırdığını göstermektedir. Deney grubunda bulunan öğrencilerin bellek stratejilerini kullanımları arttıkça başarılarının da arttığı ve başarının, bellek stratejilerini daha yüksek düzeyde kullanan deney grubu öğrencilerinde daha yüksek olduğu görülmüştür. Deney ve kontrol gruplarında bilişsel stratejilerin kullanımı arttıkça, başarının da arttığı görülmüştür. Üstbilişsel, duyuşsal ve sosyal stratejilerin ise öğrenme nesnelerine dayalı oluşturulmuş öğretim materyalleri ile birlikte kullanımlarının başarının artmasında çok fazla katkı sağlamadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effects of an instructional material based on reusable learning objects on academic achievement of students having different language learning strategies. In the study, an experimental research design with pre-test/post-test and control group was used. The study group of this research consists of 96 undergraduate students studying at a private university in Ankara. English prepositons achievement test which was developed within the scope of the research by the researcher and strategy inventory for language learning were used as data collection tools. For the purpose of the research, an instructional material based on learning objects was developed to be used for the teaching of prepositions which are covered in their curriculum and used to show place, direction and time. Experimental group used the instructional material while the control group used their coursebooks for nearly four weeks. T-test which enables the comparison of average scores in related measures was used to determine whether the students' pre-test and post-test scores showed meaningful difference. Unrelated samples t-test was used to determine whether the post-test scores of the experimental group and control group showed meaningful difference. Kruskal Wallis Test was used to determine whether a meaningful difference between the post-test scores and language learning strategies of the experimental group and control group existed. The results of the research showed that instructional material based on learning objects increase the achievement of students meaningfully. The increase in the use of memory strategies resulted with an increase in the achievement of the students particularly with instructional material. Cognitive strategies are effective in the achievement of both experimental and control group. The use of metacognitive, affective and social strategies didn't contribute much to the achievement of students using the instructional material based on learning objects.