İlkokul öğretmenlerinin okul bina ve bahçelerinin çocukların haklarına uygunluğuna ilişkin görüşleri
Primaryschool teachers' views about school buildings and gardens regarding the suitability of children's rights
  1. Tez No: 381803
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZAKTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN KEPENEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ankara İli'nde bulunan kamu ilkokul bina ve bahçelerindeki donatıların yeterliği ile ilkokul bina ve bahçelerinin çocuğun yaşama, gelişim, öğrenim ve oyun oynama haklarına uygunluğunu bu okullarda görev yapan öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda ortaya koymaktır. Araştırmanın örneklemini 2013-2014 eğitim-öğretim yılında kamu ilkokullarında görev yapan 362 öğretmen oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen“İlkokul Öğretmenlerinin Okul Bina ve Bahçelerinin Çocukların Haklarına Uygunluğuna İlişkin Görüşlerini Belirleme Ölçeği”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 18.00 programıyla analiz edilmiştir. Bu araştırmada elde edilen bulgulara göre, okul bina ve bahçelerdeki donatılarda eksiklikler görülmüştür. Çalışma yapılan okullarda resim odası, müzik odası, müze, tören/konferans odası, dinlenme alanları, ilkyardım odası ve temizlik malzemeleri odasının genişliği ve büyüklüğünün yetersiz olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present the competence of the equipments in the public primary school buildings and their yards in the province of Ankara as well as the suitability of the primary school buildings and their yards with the children's rights of life, development, learning and their playing game in line with the opinions of administrators and teachers serving at these schools. The sample of the study comprises 362 participants who served in state primary schools in 2013-2014 school year. Data were elicited by the“Determination Scale of Primary Schools Teachers' Views of School Buildings and Yards on the Suitability of the Children's Rights”, which was developed by the researcher. Collected data have been analyzed by the SPSS 18.00 programme. In consideration of the findings in the study, shortcomings were detected in the equipments of the school building and yards. It appeared that the width and size of art rooms, music rooms, museums, auditoriums, conference halls, recreation sites, first aid rooms and janitory rooms in the schools which were studied were inadequate.