Ceza Muhakemesinde gizli soruşturmacı ve ajan provokatör
Undercover investigator and agent provocateur in Criminal Procedure
  1. Tez No: 381816
  2. Yazar: FATİH HALİL KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
“Ceza Muhakemesinde Gizli Soruşturmacı ve Ajan Provokatör”başlıklı doktora tezimizin, tez konusu olarak seçilmesinin nedeni, temel insan hakları çerçevesinde gizli soruşturmacı, ajan provokatör ve bu kavramlarla ilişkili diğer kavramların incelenmesi, hukuk devletinde bu müesseselerin hangi şartlar altında uygulanabileceğine ilişkin kuralların değerlendirilmesidir. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gizli soruşturma usulleri ve temel insan hakları ilişkisi, müdahale konusu temel hak ve hürriyetler, gizli soruşturmacı görevlendirilmesi ile yakın ilişki içerisinde bulunan ajan provokatör ve muhbir kavramları incelenmiştir. İkinci bölümde gizli soruşturma usullerinin ortak özellikleri, kısaca gizli soruşturma usulleri ve gizli soruşturmacı görevlendirilmesi incelenmiştir. Üçüncü bölümde gizli soruşturmacı görevlendirilmesinin hüküm ve sonuçları, gizli soruşturmacı görevlendirilmesi elde edilen delillerin hukuk sistemimiz bakımından değeri incelenmiş, gizli soruşturma usullerinin temel insan hakları ve hukuk devleti ilkesi çerçevesinde uygulanabilme kabiliyeti bakımından sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
“Undercover investigator and agent provocateur in criminal procedure”is chosen as the subject of this doctorate thesis in order to examine the concepts of undercover investigator, agent provocateur and other related concepts in the context of fundamental human rights and evaluate the rules of the applicability of these methods in the state of law. The thesis consists of three chapters. In the first chapter, the relation between undercover investigation methods and the fundamental rights which are subject to interference, and the concepts which are in close connection with the commission of undercover agent and agent provocateur is examined. In the second chapter, the common features of undercover investigation methods, briefly undercover investigation methods and the commission of undercover investigator is examined. In the third chapter the effect and consequences of the commission of undercover investigator, the evidence which is gathered by the commission of undercover investigator is examined and tried to make out conclusion about the applicability of undercover investigation methods in the state of law.