Çağdaş tiyatroda anlatının sahneye çağrılması: Tiyatrotem üzerine
Narrative's being called to the stage in contemporary theatre: On Ti̇yatrotem
  1. Tez No: 381818
  2. Yazar: CEREN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA KARACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Kuramları, Eleştiri ve Dramaturgi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, tiyatroda anlatısal olanı Tiyatrotem'in tiyatrosu ve oyunları üzerinden incelemektedir. İlk bölümde anlatının temel öğeleri, dramatik olan ile anlatısal olan, oyuncunun sahnesel mevcudiyeti, hikâye anlatıcısı olarak oyuncu, anlatısallık ve tiyatrallik alt başlıkları bağlamında kavramsal bir çerçeve çizilmeye çalışılmaktadır. İkinci bölümde ise Tiyatrotem oyunlarına bu çerçeveden bakılmakta; anlatısal olan ile dramatik olanın birlikte kullanımına dair alternatiflerin imkanı sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines narrativity in theatre with respect to Tiyatrotem's theatre and plays. The first part of the study forms a conceptual framework in the context of“the dramatic and the narrative, the presence of the actor, the actor as storyteller, narrativity and theatricality”. In the second part, the aim is to examine Tiyatrotem's plays from the constituted conceptual framework; and to look for the possible alternatives of using the narrative and the dramatic together.