Güçlendirilmiş işbirliği mekanizması ve AB Hukukuna yansımaları
Enhanced cooperation mechanism and it's reflections on European Union Law
- Tez No: 381824
- Danışmanlar: PROF. DR. SANEM BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu tezin konusunu, kurumsal bir çerçeve içinde incelenen, Avrupa Birliği Hukukunda güçlendirilmiş işbirliği mekanizması oluşturmaktadır. Birliğin hukuki temeli antlaşmalar ile oluşturulmuştur. Ancak oluşturulan bu yapı zaman içerisinde genişleme ve derinleşme aşamalarından geçmiştir. Üye sayısı artarak, kurumsal yapısında değişiklikler meydana gelmiştir. Bu tez çalışmasının amacı, Avrupa Birliği hukukunun, bütünleşme aşamaları sonucu nasıl ilerlediğini ortaya koyarak, esneklik kavramını ve hukuki yapı içerisinde oluşan güçlendirilmiş işbirliği mekanizmasını incelemektir. Güçlendirilmiş işbirliğinin, Birlik hukukuna olası etkileri ve Birlik hukukunun alabileceği olası şekilleri değerlendirmek ve ortaya koymaktır. Bunun için çalışmada ilk olarak, Avrupa bütünleşmesi ve esneklik kavramları üzerinde durulmuş ve güçlendirilmiş işbirliği mekanizmasının gelişim süreci açıklanmıştır. Sonrasında ise mevcut uygulamalar değerlendirilerek, Birlik hukukunda yarattıkları etki ele alınmıştır. Bu aşamada Divan kararları üzerinden hareket edilmiştir
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is, enhanced cooperation in European Union Law which is examined within an institutional framework. Union's legal basis is formed by the treaties. However the structures of the Union has passed the stages of widening and deepening over the time. The number of member states have increased and changes occured in the institutional structure. The purpose of this thesis is, to examine the concept of flexibility and enhanced cooperation mechanism which formed in the legal structure, by revealing how the European Union Law progresses through the integration stages. To reveal the possible effects of enhanced cooperation on the Union Law and to evaluate the possible forms of the Union Law that may be seen in the future. For this, study firstly focused on the concepts of European integration and flexibility and the mechanism of enhanced cooperation is explained. After evaluating the current practices, their effects on the Union law are discussed. At this stage, European Court of Justice's decisions are examined and used for building further comments.