Güçlendirilmiş betonarme kirişlerin davranış ve dayanımları
Behaviour and streength of strengthned reinforced concrete beams
  1. Tez No: 6042
  2. Yazar: TEVFİK ÇETİN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
GÜÇLENDİRİLMİŞ BETONARME KİRİŞLERİN DAVRANIŞ VE DAYANIMLARI (Yüksek Lisans Tezi) Tevfik Çetin UNSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1989 ÖZ Betonarme kirişlerin çeşitli nedenlerle güçlendirilmeleri son yıllarda oldukça büyük önem kazanmıştır. Konuya açıklık getirmek a- macı ile yapılan bu çalışmada, güçlendirmenin ve güçlendirme fark lılıklarının kiriş davranışına etkileri araştırılmıştır. Deneysel çalışma, ikisi referans kirişi, beşi güçlendirilmiş kiriş olmak ü- zere yedi tane denge-altı donatılı kiriş modeli üzerinde gerçekleş tirilmiştir. Güçlendirme, kirişin çekme yüzüne bir sıra yeni donatı ve yeni bir beton katmanı eklenerek düzenlenmiştir. Eski ve yeni parçaların kaynaşmasını sağlamak amacıyla, kaynaşma yüzü murç-çekiç ile pürüzlendirilmiş, bazı kirişlerde yeni ve eski boyuna donatılar, Z- demirleri ile biribirine bağlanmış, bazılarında U- biçimindeki yeni etriyeler eski etriyelere kaynaklanmış, bazılarında da hem Z- demiri hem etriye kullanılmıştır. Bazı kirişlerde güçlendirme kat manı mesnetlere kadar uzatılmış, bazılarında ise yerel güçlendirme etkisinin araştırılması amacıyla, güçlendirme katmanı mesnetlerden biraz uzakta kesilmiştir. Kiriş modellerine, incelenen kesitte yal nız moment etkisi oluşturacak biçimde yük uygulanmış, modeller üze rinde çökme ve dönme ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen değerlerle kiriş modellerinin P-S ve M-K ilişkileri çizilerek, modellerin dav ranışları tanımlanmıştır. Kiriş modelleri taşıma gücü, rij itlik, süneklik ve enerji tüketimi bakımlarından biribirleri ile karşılaş tırılmalardır. Yapılan araştırma sonucunda kirişlerde güçlendirme nin oldukça etkili olduğu, güçlendirilmiş kirişlerin taşıma güçle rinin birdöküm kiriş taşıma gücüne çok yaklaştığı görülmüştür. Ri- jitliklerinde önemli bir fark gözlenmemiş, modeller birbirlerine benzer bir sünek davranış göstermişlerdir. Güçlendirilmiş modeller, birdöküm kirişin enerji tüketme kapasitesine ulaşamamışlardır. Anahtar kelimeler : Güçlendirme, onarma, mantolama, rehabilitasyon, güçlendirilmiş, eğilme altında kiriş. Iİ
Özet (Çeviri)
BEHAVIOUR AND STRENGTH OF STRENGTHNED REINFORCED CONCRETE BEAMS (M.Sc. Thesis) Tevfik Çetin UNSAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ February 1989 ABSTRACT Strengthening of reinforced concrete beams for various reasons has gained great importance recently. In order to clear the subject, the effects of the strengthening and the strengthening differences on the beam behaviour was researched in this investigation. The ex perimental study was realized with seven under-balanced beams whose two of them were reference and five of them were strengthened. Strengthening was arranged by adding a new longitudinal reinforce ment and a new layer of concrete to the tension side of the beam. To establish the sound bond between the old and the new concrete, the surface was roughened with nail-hammer. At some of the beams the old and the new longitudinal reinforcements were connected to each other with Z-connecting bars, at some of them U-shaped new stirrups were welded to the old ones and at some of them both were used. At some of the beams the strengthening layer was extended up to the supports and at some of them it was cut a little bit far from the supports for examining the effects of local strengthening. The beam models were loaded for only to create moment effect at the observed section, displacement and rotation measurements were done. P-S and M-K relationships of the models were drawn by using the obtained results and their behaviour were defined. The beam models were compared with each others according to their ultimate strengths, rigidities, ductilities and energy dissipations. As a result of this investigation; Strengthening of the beams have been really effective and ultimate strengths of the strengthened beams have approached to the monolitic's. An important difference has not been observed at their rigidities, they have showed close ductile be haviour. Energy dissipations of the strengthened beam models have not reached to the monolitic's. Key werds : Strengthening, repair* jacketing, rehabilitation, strengthened, beam under flexure. Ill