Teleskop ve konus kronların kombinasyonu ile geliştirilen kombine çift kron sisteminin teleskop ve konus kronlarla tutuculuk açısından in-vitro karşılaştırılması
- Tez No: 38186
- Danışmanlar: PROF.DR. MUHİTTİN YENİGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada teleskop ve konuş kronların karakteristik özelliklerini taşıyan bir çift teleskop-konus kombine kron sistemi geliştirilmiştir. Çalışmanın amacı, dokuz gruptaki değişik paralel duvar yüksekliği ve değişik konuş açısına sahip olan teleskop-konus kombine kronları, üç gruptaki değişik konuş açısına sahip konuş kronları ve bir gruptaki paralel duvarlı teleskop kronları tutuculuk kuvveti açısından karşılaştırmaktır. Her grup için, 10 iç ve dış kron örnekleri, toplam 130 kron hazırlanmıştır. Elde edilen verilere göre: - Teleskop konuş kombine kronlarda gruplar arası açı ve yükseklik faktörlerinin tutuculuk üzerine etkisinin birbirinden bağımsız olmadığı sonucuna varılmıştır. - Teleskop-konus kombine kronlarda aynı açılarda yükseklik arttıkça tutuculukta artma ve aynı yüksekliklerde açı arttıkça tutuculukta azalma görülmektedir. - Konuş kronlarda açı değeri arttıkça tutuculuk azalmaktadır. - Optimum tutucu kuvvet (5 Newton), a/2= 2 derecelik konuş kron, a/2= 2 derece ve serviko oklüzal yönde 4 mm'lik paralel duvar yüksekliğine sahip olan teleskop-konus kombine kron ve teleskop kronlarda gözlenmiştir. 74
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, specific characteristics of telescopic crowns and conus crowns were combined, so a new telescopic-conus combined crown system was developed. The purpose of this study was to compare retention forces among nine groups of telescopic-conus combined crowns that consist of different parallel wall height and different cone angle, three groups of conus crowns with different cone angle and in one group of telescopic crowns. For each group, ten inner and outer crown assemblies, total 1 30 crowns were made. From the data obtained it can be concluded that: - Among the groups of telescopic-conus combined crowns, retention forces of the crowns are not independent upon the cone angle and the parallel wall height of the crowns. - In telescopic-conus combined crowns, retention forces increase when the parallel wall height increases in the same cone angle and decrease when the cone angle increases in the same parallel wall height. - In conus crowns retention forces decrease when the cone angle decreases. - Optimum retention force (5 Newton) can be obtained in conus crowns with a/2= 2 degree cone angle, in telescopic-conus combined crowns with a/2= 2 degree cone angle - 4 mm parallel wall height and in telescopic crowns. 75