AÜTF akademik personelinin ailelerini değerlendirmeleri üzerine bir araştırma
A Study on academic stuff's assessment of their families of Medical School of Ankara University
- Tez No: 38188
- Danışmanlar: PROF.DR. ARSLAN TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET A.Ü. Tıp Fakültesi Cebesi Kampüsü'nde çalışan, evli 110 hekimin aile işlevleri araştırıldı. Bunun için McMaster Aile Değerlendirme Ölçeği kullanıldı. Sekiz hekim aile işlevlerini sağlıksız olarak tanımlarken geriye kalanların kimi işlevlerde %30'u aşan sayıda sağlıksızlık puanları aldıkları görüldü. Aile işlevlerinde sağlıksızlığa neden olan en önemli değişkenlerin yaş, gençlik çağındaki çocuk ve süreğen hastalıklar olduğu saptandı. En sağlıksız işlevlerin Rol ve Duygusal Tepki Verme olduğu görüldü. Ayrıca hekimlerin sağlık durumları Dünya Sağlık örgütü'nün sağlık tanımına göre sorgulandı buna göre evrenimizdeki hekimlerin %17'si bir süreğen hastalığı olmadığı halde kendisini sağlıksız bulmaktadır. Bunların iyileştirilebilmesi için; gençlere yönelik koruyucu, ileri yaşlarda ise tedavi ve rehabilite edici hizmetler önerildi. Anahtar Kelimeler - Key words 1) Hekimler - Medical Doctors 2) McMaster Aile Değerlendirme ölçeği (McMaster ADÖ) - McMaster FAD 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY Married 110 doctors' family functions were searched in Ankara Universty Medical Faculty. For this reason McMaster FAD was performed. Although 8 of 110 doctors defined their General Family Functions as unhealty, more than 30% of them was marked unhealty points from the other functions. The most important reasons for unhealty functioning in families were age, chronic illness and to have children in yought age. It was seen that, the more unhealty functions were Roles and to response physchological affect. In addition, their feelings for themselves health was searched according to the definition of WHO, so, eventhough the doctors have no any chronic illness 17% of them was feeling themselves unhealty. 54