Ortaöğretim kurumlarında din kültürü ve ahlak bilgisi öğretiminde değerlerin kazandırılma düzeylerinin öğretmen görüşlerine göre değerlendirilmesi (Sivas ili örneği)
The evaluation of the level of value acquisition in secondary schools in religion and ethics education according to the teachers' views (Sample of Sivas)
  1. Tez No: 382013
  2. Yazar: OSMAN BAKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET FATİH GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ortaöğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Programında yer alan değerler eğitimiyle ilgili öğretmenlerin mevcut algılarını belirlemek, çeşitli çıkarımlarda ve önerilerde bulunmaktır.Araştırmanın evrenini 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Sivas ilindeki ortaöğretim kurumlarında(liselerde) din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak görev yapan 51 öğretmen oluşturmaktadır.Araştırmamızda 51 öğretmenden 45'ine ulaşılabilmiştir. Buna göre tam sayım olarak yapılması planlanan çalışmada hedef kitleye ulaşma oranı %88,23'tür. Anketlerden elde edilen verilerin çözümlenmesinde nitel veri analiz tekniklerinden içerik analizi tekniği kullanılmıştır. İstatistiksel çözümlemelerde SPSS 18.0(Statistical Package for the Social Scienses) bilgisayar programından yararlanılmıştır. Veriler normal dağılım göstermediği için non-parametrik analizler yapılmış, ayrıca ankette yer alan her bir maddeye verilen cevaplar için yüzde ve frekans dağılımları hesaplanmıştır.Değerler eğitiminin mevcut durumu ile ilgili olarak öğretmen görüşleri bir bütün olarak değerlendirildiğinde: Ortaöğretim kurumlarında görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin, Ortaöğretim DKAB programına ve değerler eğitimine ilişkin algılarının; öğretmenin cinsiyeti, öğretmenlik mesleğindeki hizmet süresi, öğretmenin en son bitirdiği yüksek öğretim programı, öğretmenin çalıştığı yerleşim birimi, öğretmenin haftada toplam girdiği ders saati, değişkenlerine göre değişmediği görülmüştür. Değerler eğitiminin mevcut durumuna ilişkin öğretmen algıları tespit edilmiş, çıkarımlarda bulunulmuş ve konu ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Thepurpose of thisstudy is todeterminetheexistingperceptions of the teachers about the values education in Secondary Education of Religion and Ethics and to make inferences and suggestions.51 teachers who work as theteacher of religion and ethics course in secondary schools in Sivas constitute the population of thestudy. 45 teachers participated in thisstudy, so the rate of reaching theintended population is %88,23. Content analysis was used in the analysis of the data. SPSS 18.0 was used for statistical analysis. Because the datadid not show normal distribution, nonparametric methods were used and percentage and frequencies were calculated for eachitem.When theviews of the teachers about the existingstate of values education is evaluated as a whole, it is seen that their perceptions do not different iatemeaning fully according to variables of their gender, service period, thelatest program that they graduated from, the place they work and their weekly courseh ours. Teachers' perceptions about the existingstate of values education were determined, some interferences and suggestions were made.