Audit committee and committee subdivisions' characteristics versus operational risk oversight in Turkish banking sector
Türk bankacılık sektöründe deneti̇m komi̇tesi̇ ve i̇lgi̇li̇ alt komi̇teleri̇n ni̇teli̇kleri̇ni̇n operasyonel ri̇sk yöneti̇mi̇ karşısındaki durumu
- Tez No: 382049
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAMAN ÖMER ERZURUMLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kurumsal yönetim eksikliği, 2000'li yıllar boyunca yaşanan finansal skandalların ve krizlerin en önemli nedenlerinden biri olarak gösterildi ve kurumsal yönetim mekanizmalarının geliştirilmesi için aradan geçen yıllarda sayısız tez ve öneri ortaya atıldı. Ancak bu mekanizmaların gerçekten etkin olup olmadığı, amaca matuf olup olmadığı veri eksikliğinden ve kavramların soyutluğundan dolayı tam olarak ölçülememiştir. Bu tezde, uluslar arası düzenlemelere paralel olarak 2001 krizinden sonra Türk bankacılık sektörünün yeniden yapılanması neticesinde sektörde önemi ciddi düzeyde artan yönetim mekanizmalarının önemli niteliklerinin operasyon riski üzerindeki etkisi özgün bir veri ve dinamik panel datası yöntemi kullanmak suretiyle analiz edilmiştir. İç denetim, iç kontrol ve risk yönetim için personel sayısı, mesleki yeterlik, raporlama düzeyi ve finansal kaynaklarının operasyonel kayıpları açıklama düzeyi irdelenirken, denetim komitesi üyelerinin cinsiyeti, yerel ekonomik ortamı anlayabilme yeteneğinden bahisle milliyeti ve denetim kökenli olup olmamasının etkisi analiz edilmiştir. Sonuçlar göstermiştir ki, risk yönetimi departmanı özelliklerinin operasyonel zarar üzerinde etkisi neredeyse yokken, bazı iç denetim ve iç kontrol birimi karakteristik özelliklerinin operasyonel riski azaltabildiği görülmüştür. Diğer yandan denetim komitesinde bir bayan üye olması, denetim tecrübesine haiz üye olması ve yabancı uyruklu üye olmaması operasyonel riski azaltmada olumlu bir etken olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main reason for financial scandals and crises experienced during the 2000s has always been addressed as lack of corporate governance; and accordingly, countless theories and suggestions have been asserted in order to develop appropriate corporate governance mechanisms. Nevertheless, because of missing data and abstractness of concepts, it has not been possible to measure completely whether these mechanisms were really effective, or whether they served their designated purpose. The present thesis analyzes, by means of the dynamic-panel data method based on unique data, the effect of important characteristics of internal audit, internal control, risk management, and audit committee mechanisms on operational risk, whose significance has substantially increased after the re-structuring developed in the Turkish Banking industry parallel to the international regulations that arose after the 2001 financial crisis. Also analyzed in terms of their comprehension capability regarding local economic environments are staff size, competence, reporting level, and explanation level of financial resource, as well as gender, auditing background of audit committee, and nationality. According to the study results, it was revealed that while there is almost no effect of the characteristics of the risk management department on operational loss, some characteristics of internal audits and internal control can mitigate operational risk. On the other hand, it was concluded that having female members and experienced members on an audit committee, and leaving off foreign-originated members, have significant positive impact on minimizing operational risk.