II. Dünya Savaşı Sırasında TSK'da lojistik sistem Ve lojistik faaliyetler
Logistic system and logistic activities i̇n Turkish Armed Forces during World War II
  1. Tez No: 382069
  2. Yazar: UĞUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ALİM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Defense and Defense Technologies, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
Avrupa'da yaklaşan savaşın belirtileri hissedilmeye başlandıktan sonra, Türkiye'de öncelikli olarak siyasal bir takım önlemler alınmaya çalışılmıştır. Daha sonra barışı sürdürmenin teminatı olan güçlü bir ordu gerekliliğinden hareketle çağın gereklerini karşılayacak şekilde ordunun ihtiyaçlarının giderilmesine çalışılmıştır. Savaş öncesi dönemden başlayan bu çabalar, özellikle savaş yıllarında artarak devam etmiştir. Bir orduda gerçekleşecek lojistik faaliyetler genellikle üç ana başlık etrafında şekillenmektedir. Bunlar orduda bulunan insan ve hayvanın beslenmesi, barınmalarının temin edilmesi ile harp silah, araç ve gereçlerinin temin edilmesidir. Türkiye savaş yıllarında barınma ve iaşe sorununu kendi kaynaklarına dayanarak çözmeye çalışmıştır. Özellikle bu dönemde çıkarılmış olan Milli Korunma Kanunu'na dayanılarak çiftçinin elindeki hububata devlet tarafından el konulmuş ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nce orduya dağıtılması sağlanmıştır. Silah ve savaş malzemesi için öncelikle ülkede bulunan Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü'ne bağlı askeri fabrikalar ve sınırlı sayıda bulunan özel savunma tesislerine başvurulmuştur. Ancak silah ve malzeme tedarikinde temel kaynak ticaret ve çeşitli ittifak anlaşmalarına dayandırılmak suretiyle dış alım yoluyla gerçekleştirilmiştir. Savaş yıllarında mevcudu bir milyonun üstünde olan Türk Ordusunda zaman zaman gerek iaşe gerek barınma gerekse teçhizat ve donatım yönünden önemli sıkıntılarla da karşılaşılmıştır. Ancak savaş yıllarında karşılaşılan bu sorunları çözmek için gerek iç kaynaklar gerekse dış kaynaklardan yararlanılarak çözüm üretilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After feeling the symptoms of the approaching war in Europe, primarily a few political precautions were taken in Turkey. After that, with the idea of a need for a strong army that was the assurance for maintining the peace, it was tried to satisfy the army's needs as required by the age. These efforts that had started at pre-war period, continued increasing especially at war time. The logistics activities that are going to be materialized in an army, are generally figured by three main titles. They are ; feeding the human and animals existing in the army, assurance of the housing and assurance of the war weapons and equipment. Turkey tried to solve the housing and rationing problems at war time by basing on its own resources. Depending especially on the“National Prevention Law”which was made at this time, the grain at the farmers' hand was distrained by the government and it was supplied to be handed out to the army by the Soul Products Office. For weapon and war equipments, military factories that were connected to the Military Factories' Office in the country and private defence areas that were limited in number, were applied. However, the basic resource to supply weapon and equipment was carried out by importation on condition that it was based on trade and some kinds of alliance deals. At war times, in Turkish army, in which population was over one million, serious problems were also seen in terms of rationing, housing and equipment from time to time. However, to solve these problems that were come across at war time, not only interior but also exterior resources were used.