Turkish-Russian economic relations during the Putin era
Putin dönemi Türk-Rus ekonomik ilişkileri
  1. Tez No: 382115
  2. Yazar: MURAT ÖĞÜTÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT HAKKI CAŞIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Tezimde Putin dönemi Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkiler incelenmiştir. Tezde tarihsel perspektif ışığında Rusya tarihi üzerinde bilgiler mevcuttur. İki ülke arasındaki ilişkilerin tarihsel arka planı eşliğinde bugüne ışık tutulmaya çalışılmıştır. İki ülke arasındaki ticari ilişkiler güçlenmektedir. Öte yandan iki ülke arasında dış politik meselelere bakış açısındaki farklılıklar gözlemlenmektedir. Araştırma sorusu, bu çerçevede, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri, iki ülke arasındaki dış politik farklılıkları absorbe edip edemeyeceği üzerine kuruludur. Ekonomik ilişkiler dış politik farklılıkların yaratabileceği sorunları engelleyebilir mi sorusu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
My thesis is Turkish- Russian Economis Relations during the Putin Era. Economic relations are being examined in this thesis, but there are also some information about Russia history, also, there are some information about Turkish-Russian relations historically. The aim of the history part of the thesis is to give light today's relations. Turkish-Ruıssian trade relations have been getting stronger. However, On the other side, There are different point of view about about foreign policy subjects between Turken and Russia. So the research question is will strong economis relations absorb foreign policy differences between Turkey and Russia.