Integration of Anatolian Alevis in German political life
Anadolu Alevilerinin Alman politik hayatına entegrasyonu
  1. Tez No: 382114
  2. Yazar: ERBİL AKGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT DENİZ TANSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
1960'ların başında misafir işçiler; Anadolu'dan Avrupa'ya göç etmeye başladıklarında geri dönüşü olmayan bir politik, kültürel ve sosyolojik değişim süreci de başladı. Bu göç dalgası kaçınılmaz olarak, diğer Anadolu menşeli kimlikler gibi Anadolu Alevilerinin de kültürel ve politik kodlarını Avrupa ülkelerine ulaştırdı. Nesiller geçtikçe ve misafir işçiler daimi ikametçilere ve vatandaşlara dönüştükçe, Avrupa toplumlarıyla birçok bağımlı ve bağımsız değişkene sahip bir entegrasyon denklemi ortaya çıktı. 1990'lardan önce Aleviler Avrupalı politik elitlerin algısında bilinmeyen bir oluşum ve önemsiz bir ayrıntı olarak yer bulurken, Avrupa Birliği süreci sonrası diğer azınlık grupları gibi Aleviler de kendilerini ifade edebilecekleri ve politik sürece dahil olabilecekleri uygun politik ve sosyolojik iklime kavuştular. Almanya'daki en kalabalık göçmen grubu Türkiye'den gelmiş olmasına rağmen, yerli ve göçmen gruplar arasındaki kültür ve gelenek farkları göz önünde tutularak, bu göçmen grubunun Alman sosyal ve politik hayatına entegrasyonu zorlu bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Anadolu Alevilerinin Alman politik hayatına entegrasyonu sosyal bir durum olduğundan, bu durum üzerinde en doğru şekilde insanların yerleşik varsayımlar ile etkileşimleri incelenerek çalışılabilir. Bu sebeple araştırmacı literatür taraması temelli nitel bilgi kullanımında karar kılmıştır. Bu araştırma, Alevilerin Alman politik hayatına entegrasyonu, entegrasyonun şimdiye kadar ne kadar mümkün olduğu ve Alevilerin Alman politik hayatına tam anlamıyla entegre olmasına müsaade etmeyen engeller hususlarını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
In early 1960's when Anatolian guest workers started to immigrate into European lands an irreversible political, cultural and sociological transformation process started. In this migration wave, inevitably Anatolian Alevis' religious, cultural and political codes arrived in European countries as other Anatolian identity groups. As generations passed and guest workers transformed into regular inhabitants and citizens an integration equation occurred with many dependent and independent variables with European societies. Before 1990s Alevis were an unknown entity and also an irrelevant detail in the perception of European political elites, but, after the European Union process, just as other minority groups, Alevis found the suitable political and sociological climate to express themselves and became engaged in the political process. The biggest group of immigrants in Germany comes from Turkey but their integration process into the German society and political life are considered difficult due to the differences in the cultures and traditions between local and immigrant groups. Integration of Anatolian Alevis in German political life is a social aspect and can be studied best through looking at the how people interact with the established assumptions. For this reason the researcher decided to use a qualitative research design based on a literature review. This research examines the integration of the Alevis into the German political life, how far had the integration become possible, and the barriers, which constrain the full integration of the Alevis into the German political life.