Örgütsel güven ve iş tatmini arasındaki ilişki: Otel işletmeleri üzerine bir araştırma
The relationship between organizational trust and job satisfaction: A research on the hotel establishments
- Tez No: 382172
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN GÜÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Turizm endüstrisi emek-yoğun yapıda ve genellikle hizmet üretilip hizmet sunulan bir endüstridir. Bu sebeple turizm işletmelerinin karlılığı açısından insan faktörü çok önemli bir rol oynamaktadır. İşletmeler amaç ve hedeflerine ancak çalışanların başarısı ile ulaşabilirler. Çalışanlar ise güven duyduğu ve yüksek düzeyde tatmin sağladığı örgütlerde verimli olabilirler. Bu araştırmanın amacı, otel işletmelerinde çalışan personelin örgütsel güven algı düzeyleri ve iş tatmin düzeylerinin belirlenmesi ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmanın evrenini 2014 yılının Nisan ayında Afyon'da termal ve Ankara'da şehir otel işletmeleri çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise kolayda örneklem alma yöntemiyle 19 otel işletmesinde 408 çalışan oluşturmaktadır. Anahtar Kelimeler : Örgütsel güven, iĢ tatmini, otel iĢletmelerinde güven, güven ve iĢ tatmini iliĢkisi
Özet (Çeviri)
The tourism industry is an industry that in labor-intensive system and usually producing service and offering service. Thus, the human factor plays a very important role in the terms of profitability of tourism establishments. The businesses can reach the aims and goals only with employees' achievement. And the employees can be efficient in the organizations where they can have trust and high level job satisfaction. The purpose of this research is to determine the level of organizational trust perception and job satisfaction of the hotel employees in Ankara and to examine the relationship between these variables. The research population is composed of the employees of thermal hotels and city hotels establishments in Afyon and Ankara in April, 2014 whereas the sample of research is made up of 408 employees of 19 hotels chosen by using convenience sampling. Key Words : Organizational trust, job satisfaction, trust in hotel establishments, the relationship between trust and job satisfaction