Eğri kanallarda farklı preparasyon tekniklerinin değerlendirilmesi ile ilgili bir araştırma
  1. Tez No: 38218
  2. Yazar: RECEP ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DİLEK DALAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
76 ÖZET Farklı preparasyon tekniklerinin eğri kök kanallarındaki etkinliğinin in vitro olarak incelendiği araştırmamızda, Geleneksel Eğeleme, Stepback, Stepdown, Crowndown, Roane, Ultrasonik Preparasyon ve Sonik Preparasyon Tekniklerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda, alt azı dişlerinin 25- 50° eğriliğe sahip mezial köklerinin 140 bukkal ve lingual kanadan, her grupta 20 adet olacak şekilde 7 gruba ayrıldı. Köklerin şeffaf akriliğe gömülmesini takiben koronal, orta ve apikal seviyelerde horizontal kesitleri alınan modellerin stereomikroskopta preparasyon öncesi ve sonrası fotoğraftan alındı. Koronal, orta ve apikal seviyelerde bilgisayara bağlı digitizer yardımı ile kaldınlan dentin miktan, Centering Ratio (Merkezi Oran), transportasyon miktan ve yönü ile preparasyon sonrası kanal şekilleri değerlendirildi. Araştırmamızın sonuçlanna göre, Geleneksel Eğeleme Tekniği, Sonik Preparasyon Tekniği ve Roane Tekniği ile en fazla dentin kaldınlırken, Ultrasonik Preparasyon Tekniği ile en az dentin kaldırıldı. Bütün teknikler, koronalde meziale, orta seviyede distale ve apikalde mesiale olmak üzere değişik oranlarda transportasyon gösterdi. Crowndown, Stepdown ve Roane Teknikleri kanalda merkezde kalma eğilimi gösterirken en az transportasyon bu tekniklerde77 gerçekleşti. Klasik ve Sonik Teknikleri en fazla transportasyon gösteren gruplar oldular. Crowndown, Roane ve Stepdown Teknikleri ile en fazla yuvarlak kanal şekli oluşturulurken, Klasik teknik ile en fazla düzensiz kanal şekli elde edildi.
Özet (Çeviri)
78 SUMMARY Evaluation of Different Preparation Techniques in Curved Root Canals: an In Vitro Study In this study, the effects of Conventional Filing, Stepback, Stepdown, Crowndown, Roane, Ultrasonic and Sonic Instrumentation techniques were compared in curved canals in vitro. One hundred forty mesial root canals with curvatures of 25 to 50 degrees in freshly extracted human mandibular molars were randomly divided into seven instrumentation groups of 20 root canals each. After the roots were embedded in clear casting resin, the plastic blocks were sectioned horizontally at coronal, middle and apical levels and photographed before and after instrumentation. The amounts of dentin removed, the centering ratio, the directions and lengths of transportation and the final shapes of the instrumented canals were compared by using a computer with a digitized tablet. Conventional Filing Methods, Sonic Instrumentation and Roane Technique removed more dentin than the other techniques while Ultrasonic removed less dentin. In all seven techniques, the orijinal canals were transported mesially at coronal levels.distally in middle and mesially at apical level. There was a trend for Crowndown, Roane and Stepdown Techniques to remain centered in the canals.79 The greatest transportation was occured with Conventional Filing Methods and Sonic Instrumentation Techniques. The majority of canals in the Crowndown, Roane and Stepdown group were round whereas the majority in the Conventional Filing Methods were irregular.