Open-coil jig apareyi yardımı ile üst birinci molar distalizasyonunun incelenmesi
  1. Tez No: 38219
  2. Yazar: ALİ TURGUT KANSIZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN IŞIMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amaç, II. sınıf I. bölüm malokluzyona sahip bireylerde, ağız dışı kuvvetler ( kombine headgear ) ve open-coil jig apareyini, üst birinci molarların distalize edilmesinde kullanarak, yöntemlerin başarılarını, birbirlerine göre avantaj ve dezavantajlarını belirleyerek, ortodontik tedaviler içindeki yerini tartışmaktır. Toplam 20 birey araştırma grubunu oluşturmuştur. Bunlardan 10 bireyin sağ ve sol 20 adet üst birinci molarları ağız dışı kuvvetler yardımıyla, 1 0 bireyin sağ ve sol 20 adet üst birinci molarları, open-coil jig apareyi yardımıyla distalize edilmiştir. Distalizasyon öncesi ve sonrası alınan 40 adet lateral sefalogram üzerinde, distalizasyon miktarları, iskeletsel değişimler ve dişlerin aksiyal eğimlerindeki değişimler araştırılmıştır. Ağız dışı kuvvetler yardımıyla üst birinci molar distalizasyonu yapılan grupta yaş ortalaması 11.2 yıl, Open-coil jig apareyi uygulanan grupta ise yaş ortalaması 11.4 yıldır. İstatistiksel değerlendirmede, aynı gruba ait değişimler Wilcoxon testi ile, gruplar arasındaki değişimler ise Mann-Whitney“ U ”testi ile karşılaştırmıştır. Her iki grupta da üst birinci molarlar önemli derecede distalize edilmişlerdir. Open-coil jig apareyi uygulanan grupta üst birinci molarlar, ortalama iki aylık dönemde Angle I. sınıf ilişkiye geçerek, diğer gruba göre daha çok ve hızlı distalize olmuşlardır. Ayrıca ortodontide önemli bir sorun olan hasta kooperasyonu yönünden de, open-coil jig apareyi uygulanan grupta bir sorun çıkmamıştır. Molarlarin distalizasyonu sonrasında mandibuler düzlem eğimi belirgin olarak etkilenmemiştir. Araştırma sonuçları ayrı bir bölümde açıklanmıştır. 59
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of the study is; to use the extra-oral forces and the open-coil jig appliance in the distalization of the upper first molars on the individuals who has class II division I malocclusions, to compare the success, advantages and disadvantages of the methods and to discuss their importance in orthodontic treatment. A total of twenty individuals are representing the research group. Upper right and left 20 molars of 1 0 individuals are distalized with the use of extra-oral forces and another group of upper right and left 20 molars are distalized with open-coil jig appliance. 40 lateral cephalometric roentgenographs are taken to search the degree of distalization, the skeletal and dental axial angular variations before and after the orthodontic treatment. Average of age in the molar distalization group with extra-oral foces is 1 1.2 years and in the open-coil jig appliance group is 1 1.4 years. In the statistical evaluation, the variations in one of the groups are compared with Wilcoxon Test and the variation between groups are compared with Mann-Whitney“ U ”Test. Upper first molars are distalized with valuable importance in both groups.ln the open-coil jig group the upper first molars came in to Angle class I relationship within average of two months and distalized faster and and more when compared with the other group. Furthermore in the open-coil jig group no problems of patient incooperation appeared which is important in the success of orthodontic treatment. The mandibular plane angle is not effected significantly. The results of this research are explained in a separate section. 60