Protez kullanan, doğal dişli ve destek diş kaybı olan bireylerde Temporomandibular Eklem'e ait bulguların istatistiksel olarak incelenmesi
- Tez No: 38221
- Danışmanlar: PROF.DR. BERRAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Temporomandibuler eklem ağrı disfonksiyon sendromu (TMEADS) ile ilgili bulgulann toplumumuzda hangi oranlarda görüldüğünü araştıran çalışmamız üç bölümden oluştu. Birinci bölümde, herbiri 100 kişi ile oluşturulan protez kullanan ( I. grup ), destek dişini yitirmiş ( n. grup ) ve doğal dişli ( IH. grup ) bireyler arasında, TME 'e ait bulgulann dağılımı incelendi. Çalışmanın sonucunda üç grup arasında TME düzensizliğine ait bulguların görülme oranlarının birbirine yakın olduğu ve aralarında istatistiksel olarak önemli farklılıkların bulunmadığı görüldü. Çalışmamızın ikinci bölümünü epidemiyolojik çalışma oluşturdu ve incelediğimiz 300 birey üzerinde araştırdığımız bulgulann görülme oranlan irdelendi. Elde edilen sonuçlara göre kadınlarda TME düzensizliğine ait bulgulann görülme oranlarının daha fazla olduğu saptandı. Ayrıca mcelediğirniz populasyondaki bireylerin (% 49) unun stresten etkilendiği ve en çok etkilenen bireyleri ise ev hanımlarının oluşturduğu, yine stresle baş ağrısı arasında önemli bir istatistiksel ilişki olduğu görüldü. Araştırılan bulgular içerisinde en çok görülen semptomu ise, TME sesleri ( % 60,3 ) oluşturdu. incelenen populasyonda, TME düzensizliğine ait olarak araştırılan bulgulardan en az birinin görülme oranı ise ( % 79,4 ) olarak saptandı. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise cinsiyete, medeni duruma, yaşa, mesleklere, stres faktörüne göre klinik bulguların görülme oranlan araştırıldı. Aynca hasta tarafından belirtilen sübjektif bulgularla, parafonksiyon ve kötü alışkanlıklarla, oklüzal bulgularla, protezlerin türü, kullanım süreleri, protezlerdeki hatalarla klinik bulgular arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi. Elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesi sonucunda bulgularımızın, TME düzensizliklerinin etyolojisinde geniş taraftar bulan multifaktöriyel görüşü destekler doğrultuda olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our study is an investigation of the findings of TMJPDS in our population. In the first part of the study, 3 groups each consisting of 100 patients were gathared according to their number of teeth left Denture wearers ( Group I ), having missing teeth ( Group II ), having all of their teeth (Group JH ). The results of the study showed that among these three groups no statistical difference was found due to the TMJ disorder symptoms. In the second part of the study the 300 patients were examined according to the ratio of the symptoms seen and they were investigated in an epidemyological study. The results showed that the symptoms of TMJPDS were more in the female patients. In addition the (49.4 %) of the patients were affected by stress and housewifes were the most affected group. There was a statistical relation between the ratio of stress and headache. Among the investigated symptoms TMJ sounds were in the first place (60.3%) In the investigated population the ratio of at least one of TMJ dysfunction symptoms seen were found to be (79.4 % ). In the third part of the study the ratio of the symptoms seen were investigated according to sex, marital status, age, profession and stress. In addition the subjective symptoms, parafunctions, occlusal findings were compared with the type of the denture worn, the using time, errors in the dentures and clinical findings and evaluated statistically. With the data evaluated statistically, our findings supperted the multifactorial view in TMJPDS etiology.