Bazı patojen mikroorganizmalar üzerinde etkili antimikrobiyal maddeler üretebilen mikroorganizmaların topraktan izolasyonu
Isolation of soil microorganisms capable of producing effective antimicrobial agents on some pathogenic microorganisms
- Tez No: 382243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTAÇ KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Son zamanlarda, sağlık bilimlerinde ortaya çıkan problemlerden biri antibiyotik ilaçlara karşı patojen mikroorganizmaların direnç kazanmasıdır. Bu yüzden, mevcut olarak kullanılan birçok antibiyotik mikroorganizmalara karşı etkilerini neredeyse kaybetmiştir. Bu sebepten ötürü, çoğunluğu sentetik yeni antibiyotik ilaçlar marketlere sunulmuştur. Buna mukabil şu çok iyi bilinmektedir ki dünya üzerindeki mikroorganizmaların çoğu hala bilinmemektedir, dolayısıyla onların antimikrobiyal potansiyelleri de bilinmemektedir. Bu çalışmada, toplanan toprak örneklerinden antimikrobiyal metabolit üretme kapasitesine sahip mikroorganizmalar tespit edildikten sonra belirlenen izolatların sıvı kültürde antimikrobiyal üretim kapasiteleri disk difüzyon ve minimum inhibisyon konsantrasyonu metodlarıyla patojen mikroorganizmalar üzerinde ölçülmesi hedeflenmiştir. Bunun için, toprak örnekleri beş farklı agar üzerine ekildi. Saf kültürler elde edildikten sonra, antimikrobiyal aktiviteleri çapraz-çizgi metodu kullanılarak patojen mikroorganizmalara karşı test edildi. İzole edilen 60 bakteri arasından yaklaşık % 20'si B. subtilis üzerine antimikrobiyal etki gösterdi ve sadece % 1'i S. aureus ATCC 29213 üzerine etkiliydi. Toplamda, % 17'si antimikrobiyal madde üretme kabiliyetine sahipti. Antimikrobiyal aktivitelerini baz alarak, üç izolat fermentasyon ortamında daha detaylı incelendi. Altı numaralı mikroorganizmanın 8. gününe ait fermentasyon örneği yaklaşık 26 mm temiz alan ile K. pneumoniae'ya karşı en yüksek antimikrobiyal etkiyi gösterdi. Bu çalışmada, antimikrobiyal aktivitelerin hem Gram pozitif hem de Gram negatif mikroorganizmalara karşı olduğu tespit edildi. Dolayısıyla bu çalışma günümüzün problemlerinden geniş spektruma sahip antimikrobiyal madde arayışına güzel bir örnek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, one of the problem arising in health sciences is acquired resistance of pathogenic microorganism against antibiotics. Therefore, currently used many antibiotics almost lost their effects on microorganism. That is why new antibiotic drugs, mostly synthetic have been introduced to the market. On the other hand, it is very well known that most of the microorganism on earth are still unknown, hence, their antimicrobial potentials. In this study, It was aimed that after determination of microorganisms, capable of producing antimicrobial metabolite from collected soil samples, antimicrobial production capacities of the determined isolates were detected by disc diffusion and minimum inhibitory concentration methods against pathogen microorganisms after incubation in liquid culture. For this purpose, soil samples were inoculated on five different agar. After obtaining pure culture, they were tested for antimicrobial activities against some pathogens microorganisms by using cross-streak method. Among isolated 60 bacteria, about 20 % of them showed antimicrobial activity against B. subtilis, and only the 1 % of them had activity on S. aureus ATCC 29213. Totally, 17 % of them has the ability to produce antimicrobial chemicals. Based on their antimicrobial activities, three of the isolates were investigated further in fermentation broth. The samples belonging to 8th day of the microorganism No 6 fermentation period showed highest antimicrobial activity about 26 mm clear zone against Klebsiella pneumoniae. In this study, it was noted that the antimicrobial activities were against both Gram positive and Gram negative microorganisms. Thus, this study is a case in point for study searching for broad spectrum antimicrobial chemical, one of the nowadays problems.