An application of supplier evaluation process
Tedarikçi değerlendirme süreçlerine yönelik bir uygulama
  1. Tez No: 382286
  2. Yazar: YİĞİT GÖLDELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADALET ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada farklı tedarikçi değerlendirme yöntemleri incelenerek, farklı sektörlerde hizmet veren iki firmada uygulaması gösterilmiştir. Bu amaçla en çok kullanılan Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) ve TOPSIS yöntemleri seçilmiştir. Tedarikçilerin değerlendirilmesi için belirlenen kriterlerin farklı sektörler için nasıl farklılaştıkları irdelenmiştir. Birlikte çalışılan firmalar için üçer adet alternatif tedarikçi belirlenmiştir Her iki yöntemle de tedarikçilerin değerlendirilmesi yapılmış, öncelikleri belirlenmiş ve elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study concerns with the application of supplier evaluation process for purchasing departments of two different companies operating in different industrial sectors in Izmir. Evaluating suppliers is usually a complex multi-criteria decision making problem in which decision maker needs to evaluate the alternatives under both qualitative and quantitative criteria. There are many approaches to solve this problem however there is no proven best method. In this study, Analytical Hierarchy Process (AHP) and TOPSIS methods have been used for evaluating and ranking the suppliers. The details of evaluating process have been presented. The outcomes has been classified, compared and discussed. It is interesting to observe how different companies use some common and disjoint criteria depending on their profile and the industries in which they operate. Criteria sets used in other studies in literature have also been studied and compared.