Physical and pshycological needs of office ınteriors: case study Taris and Pınar (İzmır)
Ofis iç mekanlarının fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarının belirlenmesi: Pınar ve Tariş ofisleri (İzmir)
  1. Tez No: 382287
  2. Yazar: PELİN MESTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLNUR BALLİCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışma ortamları, yaşantımızın önemli bir parçasını oluşturan ve bütün günümüzü kapsayan“çalışma”eyleminin gerçekleştiği mekanlardır. Bu mekanların bulunduğu yapılardan biri de ofis binalarıdır. Ofis binalarının kurgulanmasında çalışanların verimini ve konsantrasyonunu arttırmak önemlidir. Bu çalışmanın amacı olan ofis yapılarında kullanıcının fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını belirleyip mekan içerisinde onların verimliliğini etkileyecek faktörleri saptamaktır. Çalışmanın başlangıcında geçmişten günümüze gelen ofis mekanları incelenmiş ve bu gelişimin doğurduğu ofis tiplerine yer verilmiştir. Ardından ofis mekanları içerisindeki fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlar iki ayrı ana başlık altında belirlenmiştir. Fiziksel ihtiyaçlar, mekânsal, iklimlendirme, aydınlatma ve işitsel olarak belirlenmiştir. Ayrıca aydınlatma ve iklimlendirme ihtiyaçları, ofis yapılarındaki enerji yükünün azaltılması ve optimum şartların sağlanabilmesi sürdürülebilirlik açısından incelemiştir. Psikolojik ihtiyaçlar ise mahremiyet, davranışsal ve estetik alt başlıklarında gruplandırılmıştır. Ofis mekanları kullanıcılarının fiziksel ve psikolojik ihtiyaçlarını belirlemek oluşturulan hipotezlerin sorgulanması ve edinilmiş olan bilgilerin sınanabilmesi için Pınar Et ve Tariş Ofisi çalışanları ile anket çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Work environments are spaces which constitute an important element of our daily lives. Spaces in which we work comprise almost a whole day of our lives. Office buildings are constructions where these spaces are located in. Increasing the concentration and productivity of workers is crucial during the design of office buildings. In this perspective; specifying the physical and psychological needs of the users in office constructions and determining the elements that will affect their productivity is the main purpose of this study. This research mentions about the office space developed from the past to the present and examines the types of offices which are generated from this development. The physical and psychological spatial needs are specified under two main titles. The physical needs are spatial, air-conditioning, lighting and sound. Also physical needs of lighting and air conditioning, decreasing the energy wasted in the office spaces and ensuring the optimum circumstances are examined in terms of sustainability. The psychological needs are categorized as privacy, behavioral and aesthetics. In order to interrogating the hypothesis generated from the criteria of physical and psychological needs and questioning the researches information, a survey is performed in two different office organizations. These organizations are the companies of Pınar Et and Tariş which are located in Izmir.