Forecasting and inventory control in a company in İzmir
İzmir'de bir şırkette tahminleme ve envanter kontrolü
- Tez No: 382291
- Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET FATİH TAŞGETİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Yönetim ve Bilgi Sistemi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma bir hammadde üreticisi olan Şirketi'nin Ocak 2013- Ocak 2014 tarihleri arasında istatistiksel verilerinin analiz edilmesini, Şirket'in üretim seviyesini tahmin edebilmek için en iyi tahminleme yönteminin bulmasını ve Şirket'in önümüzde ki 52 hafta için tahminlemesinin yapılarak şirketin sipariş vermesi gereken uygun hammadde miktarını bulunmasını amaçlamaktadır. Çalışmada, Trend Analizi, Ayrıştırma Yöntemi, Ağırlıklı Ortalama, Tek Üssel Yöntem (Single Exponential Method), Çift Üssel ve Winter Yöntemi gibi çeşitli tahminleme yöntemleri için MİNİTAB yazılımı kullanılmıştır. En önemli kalemin envanter kontrol seviyesine bakıldığında bu ürünün sürekli kontrol sistemine ihtiyaç duyduğu görülmüştür/ Örnek olarak, eldeki envanter miktarı belli bir seviyeye düştüğünde envanter seviyesini sabit bir miktara çıkarmak amacıyla yeniden sipariş verilmesi, yani yeniden sipariş noktası verilebilir.
Özet (Çeviri)
The company in this case is a manufacturer of raw materials. This research aims at analyzing the statistical data of a Company ın Izmır, Turkey from January 2013 to January 2014 and generating the best method to forecast the company's production level, and determining what would be a reasonable Forecast for the next 52 weeks as well as finding out the efficient amount of raw materials for the company to order. Using ABC Analysis, the“A parts”are the highest percentile and the most important item needed in production is Item 88 (Adhesive Pleat) with Reference no. 028313100 chosen as our Case study. Minitab software was used to determine different forecasting methods: Trend Analysis, Decomposition Method, Moving Average, Single Exponential Method, Double Exponential and Winters' Method. The research results suggest that the company use Decomposition Method as it has the minimum MAD and MSE of the six methods. The level of inventory control of the most important item shows it requires a continuous control system, where the inventory level should be continuously monitored, i.e., an order should be placed to replenish the stock of inventory for the same constant amount whenever the inventory on hand decreases to a certain level, referred to as the reorder point.