Bir işletmede güvenilirlik analizlerine dayalı sistem tasarımı
A system design based on reliability analysis in a company
- Tez No: 382325
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNA DENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Yiğit Akü A.Ş. akü üretim sisteminde, belli bir tip akünün üretildiği üretim hattında var olan problemler belirlenmiş ve verimlilik artışı sağlayacak yeni tasarım(lar) önerilmiştir. Sistemin ve sistem bileşenlerinin nitelikli çalışma zamanları ve oranlarını analiz etmek için kullanılabilecek yöntemlerden biri güvenilirliktir. Güvenilirlik kavramı, ürünlerin ve sistemlerin güvenilirliği olmak üzere iki ana başlık altında incelenebilir. Ürün güvenilirliği, nihai ürünün amacına uygun olarak çalışmasını ifade etmek için kullanılırken, sistem güvenilirliği ise bir sistemin amacına uygun olarak çalışmasını ifade etmektedir. Ürünlerin güvenilirliklerinin yüksek olabilmesi için üretim sistemlerinin güvenilirlik tahminleri önem kazanmaktadır. Sistem tasarımının güvenilirlik değerlendirmesine dayalı olarak yapılması üretim sistemlerinde son yıllarda kullanılmakta olan bir yaklaşımdır. Bu tez kapsamında; sistemi oluşturan bileşenlerin güvenilirlikleri ayrı ayrı hesaplanmış ve sistemin güvenilirlik eşitliği güvenilirlik blok diyagramları kullanılarak elde edilmiştir. Elde edilen güvenilirlik eşitliği kullanılarak daha güvenilir dolayısıyla kullanılabilirliği daha yüksek bir tasarım elde edilmiş ve sistemin bu yolla iyileştirilmesi sağlanmıştır. Ele alınan sistemde hammadde kısıtı olmaması nedeniyle kullanılabilirlik değerine bağlı olarak haftalık üretim miktarı tahmin edilemeyeceği için bu aşamada benzetim yönteminden yararlanılmıştır. Benzetim modeli, mevcut ve önerilen yeni tasarımlardan üretilebilecek ürün sayılarını önceden tahmin edebilmek amacıyla kullanılmıştır. Ayrıca, kullanılması önerilen yöntemlerle üretim sisteminin genel kullanılabilirliği ve üretim planlaması dikkate alınarak üretim planının hangi oranda gerçekleşebileceği bilgisi de elde edilebilmektedir. Bu sayede, uygulamada, firmanın üretim bölümü ile planlama bölümü arasındaki koordinasyonun yürütülmesine yardımcı olacak bilgi sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, problems are identified and new design(s) has been proposed to ensure increased efficiency for a particular type of battery production line in the battery production system of Yigit Battery Corporation. One of the methods can be used to analyze the quality and rate of system and system components' run-time periods is reliability. Reliability can be identified two main part. Product reliability is used for working according to the purpose of the final product. System reliability is used about system. For having a high product reliability, reliability estimations of production systems are important. Performing system design based on reliability assessment is an approach which is used in production systems in recent years. In this thesis, system components's reliability are calculated, system reliability equation is obtained using reliability block diagram. More reliable and so high availability system design is obtained with using the equation and in this way system improvement is ensured. In the considered system, there is not any supply constraints about raw material and soweekly production amount could not be estimated using availability. Therefore, simulation method was used. Simulation model is used to predict the number of products that can be produced in current system design and proposed new designs. In addition, in according to overall system availability and production plan, it can be had a knowledge about production plan's realization with these proposed methods. Thus, in practice, this knowledge can be provided to help company to conduct of coordination between the production department and planning department.