Bilecik ilinde bulunan özel ve kamu yapılarındaki beton kalitesinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of concrete strength of the personal and public structures in Bilecik province
  1. Tez No: 382329
  2. Yazar: EMRE AKDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENK KARAKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Ülkemizde bulunan yapı stoğunun büyük çoğunluğu betonarme sistemle üretilmiştir. Benzer durum Bilecik ili içinde söz konusudur. Hazır beton kullanımı, bilinçsiz ve denetimden yoksun yapıldığında betonun dayanımını olumsuz etkilemektedir. Bu araştırma ile Bilecik ilinde bulunan 2000 yılından önce inşa edilmiş eski yapıların ve 2000 yılından sonra inşa edilmiş yeni yapıların yerinde beton dayanımının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla taşıyıcı sistemleri betonarme karkas olan 36 farklı kamu ve şahsa ait özel yapılar üzerinde karot deneyleri yapılarak mevcut yapıların beton dayanımları belirlenmiştir. Yapılan çalışmada ki yapıların % 70'inin yaşları 20 ile 50 yıl arasında değişmektedir. Ayrıca bu çalışma sayesinde elle karıştırılarak hazırlanmış, beton kullanılmış yapılar ile hazır beton kullanılmış olan yapıların yerindeki beton dayanımları karşılaştırılmıştır. Araştırmada ki yapılardan alınan karot numunelerinin % 60'ının basınç dayanımları 20 MPa'ın altında belirlenmiştir. Bunun yanında karot numuneleri üzerinde karbonatlaşma deneyi yapılarak, betonarmenin dayanım özelliğini olumsuz yönde etkileyen korozyon riskinin olası gelişimi de incelenmiştir. Araştırmada ki yapılarından alınan karot numunelerinin % 40'ının karbonatlaşma derinliğinin 40 mm'den fazla olduğu, %30'unda karbonatlaşmanın hiç olmadığı belirlenmiştir. Deney sonuçlarından; elle şantiyede üretilen beton kullanılmış yapıların beton dayanımlarının, hazır betonlu yapılara kıyasla daha düzensiz olduğu belirlenmiştir. 2000 yılından önce inşa edilen eski yapıların su emme oranlarının en küçük ile en büyük oranının % 50 fark gösterdiği de sonuçlardan görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our country, the majority of the building stock is manufactured with reinforced concrete system. There is a similar situation in Bilecik. The use of ready-mixed concrete's strength values can be affected negatively when it used unconsciously, and without proper control. The aim of this study is to determine the in place concrete strength of structures constructed before and after 2000. For this reason 36 different public and private reinforced concrete structures were investigated with core drilling method in order to determine the physical and mechanical properties of placed concrete. In this research, 70 % of the buildings are between ages 20 and 50 years. In addition, the comparison of hand mixed and ready mixed concrete in place strength values were performed. In this study, approximately 60 % of the core specimen's strength values were found that lower than 20 MPa. Furthermore carbonation test was performed on core specimens in order to obtain the carbonation depth and corrosion risk of the reinforced concrete structures. Carbonation test results showed that the 40 % of core samples taken from the premises of the carbonation depth is greater than 40 mm and 30 % of the specimens showed no carbonation depth. According to test results; the hand mixed concrete used structures strength properties were more irregular than ready mix concrete used structures strength results. Also the water absorption test results showed that the concrete structures produced before 2000 50 % result difference was found.