Designing photovoltaic panel emulator and performance testing
Bir güneş paneli emülatörü tasarımı ve performans testi
  1. Tez No: 382366
  2. Yazar: SÜLEYMAN YARIKKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAİD MAHMUT ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Güneş panelleri ışınım şiddeti, ortam sıcaklığı ve yarı iletken malzeme karakteristikleri gibi parametrelere bağlı olarak enerji üretmektedir. Işınım şiddeti ve ortam sıcaklığı ise atmosferik olaylara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla güneş panellerinin ürettiği enerji de söz konusu bu parametrelere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Güneş panelleriyle beslenen çeşitli cihazlar üzerinde yapılan ar-ge çalışmalarının eşit şartlarda test edilmesi söz konusu olduğunda güneş paneli gibi davranan özel güneş paneli emülatörlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada iki emülatör tasarımı gerçekleştirilmiştir: Bunlardan ilkinde programlanabilir bir güç kaynağı kullanılmış ve tasarlanan bir arayüz ile güç kaynağının bilgisayardan kontrolü sağlanmıştır. İkinci emülatörde ise DC-DC dönüştürücü içeren ve bu çalışma için özel tasarlanmış bir kart kullanılmış ve DC-DC dönüştürücünün kontrolü yine aynı arayüzle sağlanmıştır. Arayüz programında ilk olarak panelin katalog bilgilerinden istifade edilerek bir model üretilmiş ardından modelin günlük ışınım şiddeti ve sıcaklık verileriyle çalışması temin edilmiştir. İki emülatörde aynı panel modeli ve aynı veriler kullanılarak eşit şartlarda test edilmiştir. Bu testlerde tasarlanan emülatör kartın programlanabilir güç kaynağına göre daha hızlı çalıştığı ve yapılan performans testlerinde panelin davranışını daha iyi yansıtabildiği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Solar panels produce the electrical energy depending on parameters such as solar radiation, ambient temperature, and the semiconductor material characteristics. The radiation intensity and temperature vary depending on the atmospheric phenomena. Therefore, the energy produced by the solar panels varies depending on these parameters. When testing on equal conditions of R & D work on various devices supplied with solar panels, the emulators are needed. This study two emulators designing are implemented. In the first, programmable power supply used and, controlling the power supply is provided with a designed interface. In the second emulator, containing the DC-DC converters, a specially designed card for this study used and the control of DC-DC converters are provided on the same interface. Firstly a model is produced depending on the panel information, and then the model is run for daily radiation intensity and temperature data in the interface. The two emulators are tested using the same panel model and the same data on equal terms. In these tests, it is observed that designed emulator cards runs faster than programmable power supply and reflects well the properties panel at performance testing.