Denim giyside ısıl düzenleme özelliğinin geliştirilmesi
Improving thermal regulation property of denim garment
  1. Tez No: 382386
  2. Yazar: ELİF GÖZDE SARAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FÜSUN DOBA KADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, denim giyside ısıl düzenleme özelliğinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Kuraklaşan iklim koşulları düşünüldüğünde ortam sıcaklığına göre serin tutma ve sıcak tutma özelliği önemli bir performans özelliğidir. Isıl konfor bulunulan ortam sıcaklığından duyulan rahatlık olarak tanımlanabilir. Isıl düzenleme ile ısıl konforu sağlamak üzere faz değiştiren maddeler (PCM) kullanılmıştır. PCM'ler ani sıcaklık değişimleri durumunda ortamdan ısı soğurarak veya ortama ısı yayarak materyalin sıcaklığının belirli bir süre için sabit kalmasını sağlayan tekstil ürünleridir. Çalık Denim'de streç denim kumaş üretilmiş, kumaştan dikilen örnek giysilere endüstriyel yıkama aşamasında deneysel olarak mikrokapsüllenmiş faz değiştiren madde (PCM) uygulanmış, uygulanan farklı proses şartları ile PCM 'in çalışma sıcaklık aralığında ısıl düzenleme sağlayıp sağlamadığı test edilmiştir. Çalışma sonunda elde edilen örneklere DSC (Diferansiyel Taramalı Kalorimetre), FE-SEM (Alan Taramalı Elektron Mikroskobu) Analizi ve Hava Geçirgenliği Testleri uygulanmış, sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to improve thermal regulation property in denim garment. When the changing climate conditions are considered, thermal regulation according to environment temperature is an important performance feature. In the study, in order to obtain thermal comfort by thermal regulation, phase change material (PCM) was used. Phase change materials are the textile chemicals which can stabilise the temperature of a material by absorbing or releasing heat. A stretch denim fabric was produced at Çalık Denim factory and microencapsulated PCM chemical was applied experimentally in various process and recipes in industrial laundry at finishing stage and PCM application has been tested whether thermal regulation is achieved at working temperature of PCM material, in these different process conditions. For the analyses of the study, DSC (Differential Scanning Calorimetry), FE-SEM (Field Emission Scanning Electron Microscope) and Air Permeability tests were applied on the samples and the test results were discussed.