Tarımsal işletmelerde uygun makina büyüklüğü ve traktör gücü seçimi için web tabanlı bir karar destek sistemi geliştirilmesi
Development of a web based decision support system to choose optimum machinery size and tractor power for agricultural farms
  1. Tez No: 382393
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ CİVELEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT MUHARREM SAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Tarımsal üretimin kısıtlı ve zor olanaklarına rağmen üretimin yoğun ve kaliteli yapılmasını sağlayan önemli faktörlerden biri tarımsal mekanizasyondur. Mekanizasyon yatırımları toplam işletme yatırımının % 30'unu oluşturması nedeni ile mekanizasyon planlamasının dikkatli yapılması gerekmektedir. İnternet teknolojileri tarımı da kapsayacak şekilde yaygınlaştığından, Türkiye'deki tarım işletmelerindeki mekanizasyon sisteminin planlanması için internet tabanlı bir karar destek sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen yazılım PHP dilinde yazılmış olup, veri tabanları MySQL veri tabanı yönetim sisteminde hazırlanmıştır. Veri tabanında traktör test raporu verileri, Türkiye'de üretilen makinalara ilişkin teknik veriler, Türkiye için geçerli çalışılabilir gün oranı, makina ilerleme hızı ve etkinlik değerleri gibi veriler yer almaktadır. Geliştirilen karar destek sistemi ile Adana ilinde en çok üretilen ürünler için makina sistemleri oluşturulmuş ve traktör güç seçimi yapılmıştır. Sonuçlara göre tarımsal işlemlerin en uygun zamanda tamamlanabilmesi için 400 da'nın altındaki araziler için 157 kW'den daha az güce sahip bir traktörün kullanılabileceği, 400 da'nın üzerindeki büyüklüğe sahip arazilerde 2 veya 3 adet traktör kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important key factors for an efficient and profitable agricultural production is agricultural mechanization. Since agricultural mechanization system expenses are nearly 30% of an agricultural enterprise investment, planning of the mechanization system should be planned very carefully. Since internet technologies spreaded up all areas including agriculture, an internet based decision support system (DSS) has been developed to plan an agricultural machinery system to be used in Turkey's farm enterprises. Developed DSS has been written in PHP and the databases has been created using MySQL database administration system. Several tables like tractor test reports' data, machines' technical data which are produced in Turkey, fieldwork days for Turkey's climatic conditions, machines' typical working speed and efficiencies to select proper machine size and tractor power have been included in the databases. Using the developed DSS machines that are used for producing the most common products in Adana region, machinery systems have been created and tractor power sizes are selected. According to the results, it is found out that for the areas which are below 400 da 1 tractor less than 157 kW power size can be used and for the areas that are over 400 da 2 or 3 tractors needed to complete the agricultural activities in an effective time.