Vekil değişken bulunduran lineer regresyon modellerinde kestirim yöntemleri
Estimation methods in linear regression models with proxy variables
  1. Tez No: 382392
  2. Yazar: CEYDA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Regresyon analizinde bağımlı değişkeni etkileyecek birden fazla açıklayıcı değişken olabilir. Sonuçların güvenilir olması için tüm açıklayıcı değişkenlerin dikkate alınması ve modele eklenmesi gerekmektedir. Fakat bazı durumlarda teorik olarak modelde olması gereken açıklayıcı değişkenler gözlenemeyebilir. Gözlenemeyen açıklayıcı değişkeninin regresyon modelinde yer almaması durumu, bu etkinin ε hata terimi ile birleşmesine ve ihmal edilmiş değişken yanlılığına yol açacaktır. Bu sapmanın azaltılabilmesi için bir çözüm gözlenemeyen değişken yerine bu değişkenle ilişkili bir vekil değişken kullanmaktır. Bu çalışmada vekil değişken bulunduran lineer regresyon modeli göz önüne alınmış ve bu modelde parametre vektörünün Alternatif EKK Kestiricisi, Eşitsizlik Kısıtlı EKK Kestiricisi, Stein Rule Kestiricileri ve hata varyansının Yinelenmiş Kestiricisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In a regression analysis there are more than one explanatory variable that may affect dependent variable. All supported explanatory variables should be considered and included in the model for reliable results. However some explanatory variables supported by the theory are often unobservable. When an unobservable explanatory variable does not take part in regression model, it will lead to combine its effect of ε disturbance term and cause omitted variable bias. One solution for reducing this bias is using related proxy variable instead of unobservable variable. In this thesis linear regression model with proxy variable is considered and based on this model Alternative Ordinary Least Square Estimator, Inequality Constrained Least Squares estimator, Stein Rule Estimators of the parameter vector and The Iterative Estimator of the disturbance variance are examined.