Antalya bölgesinde buğday, pamuk ve mısır üretimi yapılan işletmelere uygun mekanizasyon araçlarının belirlenmesi üzerinde bir araştırma
A Research on the determination of the optimum mechanization implements for farms cultivating wheat, cotton and corn in the Antalya region
  1. Tez No: 88195
  2. Yazar: MURAD ÇANAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
oz ANTALYA BÖLGESİNDE BUĞDAY, PAMUK ve MISIR ÜRETİMİ YAPILAN İŞLETMELERE UYGUN MEKANİZASYON ARAÇLARININ BELİRLENMESİ ÜZERİNDE BİR ARAŞTIRMA Murad ÇANAKÇI Yüksek Lisans Tezi, Tarım Makinalan Anabilim Dalı Ocak 1999, 92 sayfa Bu çalışmada, Antalya Bölgesi'nde buğday, pamuk ve mısır üretimi yapılan işletmeler için optimum traktör gücü ve tarım iş makinalan büyüklükleri belirlenmiştir. Araştırma Bölgesi olarak buğday, pamuk ve mısır tarımının yoğun olarak yapıldığı Merkez ilçe, Serik ve Manavgat ilçelerinin sulu tarım alanları seçilmiştir. Tarımsal işletmelere uygun mekanizasyon araçlarının belirlenmesinde“En Düşük Gider Yöntemi”kullanılmıştır. Yöntemde yer alan eşitliklerin çözümü için Excel 7.0 programında bir spread-sheet model oluşturulmuştur. Eşitliklerde kullanılan veriler, bölgede yapılan anket çalışması sonuçlan ve literatür değerlerinin derlenmesiyle elde edilmiştir. Zamanlılık giderlerinin belirlenmesinde kullanılan çalışılabilir gün olasılıktan, İŞGÜNSAY adlı bir bilgisayar programı yardımıyla bulunmuştur. Spread-sheet modelde 5 farklı üretim alanı ve 8 farklı ürün deseni oluşturulmuş ve bu özellikteki işletmeler için optimum traktör kuyruk mili gücü ve tanm makinalan iş genişlikleri saptanmıştır. Araştırma sonuçlanna göre; optimum traktör gücüne, üretim alanının ve ürün deseninin etkili olduğu, tanm makinalan büyüklüğüne ise ürün deseni, üretim alanı ve traktörün yıllık kullanım süresinin etkili olduğu belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Mekanizasyon Planlaması, Makina Seçimi JÜRİ: Doç. Dr. İbrahim AKINCI Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ Doç. Dr. Burhan ÖZKAN
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH on THE DETERMINATION of THE OPTIMUM MECHANIZATION IMPLEMENTS for FARMS CULTIVATING WHEAT, COTTON and CORN in THE ANTALYA REGION Murad ÇANAKÇI Master of Science Thesis Department of Agricultural Machinery January 1999, 92 pages In this research, optimum tractor power and agricultural machinery sizes were determined for wheat, cotton and corn farms in the Antalya Region. Manavgat, Central and Serik districts were selected as a research area where wheat, cotton and corn cover the majority of planted area. Minimum cost method was used in order to determine optimum mechanization implements for farms. A spread sheet model was created for solving the equations in Excel 7.0. The data used in these equations were determined by questionnaire conducted in the research area and from literature rewiev. Number of workable days used for determining timeliness cost was found by means of a computer programme called ISGUNSAY. Optimum tractor power and agricultural machinery sizes were determined according to five production areas and eight crop patterns in the spread sheet model. The results of this study showed that production area and crop pattern effect tractor power, production area, crop pattern and the period of tractor usage effect agricultural machinery sizes. KEY WORDS : Mechanization Planning, Machinery Selection. COMMITTEE : Assoc. Prof. Dr. Ibrahim AKINCI Prof. Dr. Aziz ÖZMERZİ Assoc. Prof. Burhan ÖZKAN II