Ülkemizde yayılış gösteren Trakya tosbağası (Testudo hermanni)'nın populasyon ekolojisi
Population ecology of Hermann's tortoise (Testudo hermanni) in Turkey
- Tez No: 382413
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TÜRKOZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Trakya Bölgesi ' nde yayılış gösteren Trakya Tosbağası (Testudo hermanni) nın populasyon ekolojisi çalışılmıştır. Bu bağlamda Nisan-Ağustos 2014 tarihleri arasında toplamda 5 kez 37 gün alan çalışması gerçekleştirilmiştir. Alan çalışması esnasında toplam 100 (53 ♂♂, 28 ♀♀ ,18 juvenil ve 1 ölü cinsiyeti tespit edilemeyen birey) T. hermanni bireyine rastlanmıştır. Boyları ölçülen bireylerde düz karapas boyu erkeklerde 157 ± 2.5 mm, dişilerde 179.9 ±5.8 olarak ölçülmüştür. Ağırlık ise erkeklerde 910 ±36, dişilerde 1299.4 ±9 g'dır. Populasyonda dişilerin erkeklerden daha büyük ve ağır olduğu tespit edilmiştir. Populasyonda yaş dağılım frekansına bakıldığında 11-15(%) yaş frekansının daha fazla olduğu gözlenmiştir. Bireylerin vücut sıcaklığı ortalaması erkeklerde 26.1 ±0.6 oC dişilerde 25.96 ±0.9 oC'dir. Aktif hareket eden bireylere en fazla 10.01-12.00 (%) saatleri arasında rastlanmıştır. Bireylerin rastlanma anındaki davranışlarını göz önüne aldığımızda en çok aktif halde hareket ederken gözlemlendikleri görülmektedir. Populasyonu tehdit eden etmenlere bakıldığında alanın tarım alanları olarak kullanılması dolaysıyla kullanılan zirai ilaçlar, doğal alanların tahrip edilmesi ve sanayi alanları sayılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, population ecology of Hermann's tortoise (Testudo hermanni) was investigated. A total of 37 days were spent on the field with 5 visits during April-August 2014. We measured totally 100 (53 ♂♂ 28 ♀♀ 18 juvenil and 1 unknown) T. hermanni. The mean carapace length was 157±2.5 mm in males and 179.9 ±5.8 in females. The mean weight was 910 ±36 in males and 1299.4 ±9 in females The females were larger and heavier than males. The frequency distribution of age was skewed to 11-15(%) age group. The mean body temperature was 26.1±0.6 oC in males and 25.96±0.9 oC in females. The individuals were mostly encountered between the hours 10.01-12.00 (%). Most of the individuals were encountered during active movement (%). The factors negatively threatening the population in the region were agricultural pesticide usage, destruction of habitats and industrial regions.