Montivipera xanthina (Gray, 1849)(Ophidia: Viperidae) bireylerinin morfolojik ve bazı ekolojik özelliklerinin laboratuvarda incelenmesi
Observation of morphological and some ecological features of Montivipera xanthina (Gray, 1849)(Ophidia: Viperidae) individuals in the laboratory
  1. Tez No: 382417
  2. Yazar: SÜLEYMAN CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Montivipera xanthina Türkiye'nin Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesi'nin batı kısımlarında dağılış gösteren bir türdür. Ülkemizde bu tür üzerine yapılmış detaylı ve kapsamlı bir çalışma yoktur. Yapılan çalışmalar genellikle zehri üzerine ve herpetofauna çalışmalarıdır. M. xanthina monotipik bir türdür. Ancak morfolojik karakterler göz önüne alındığında popülasyonları kuzey ve güney grupları şeklinde hipotetik bir şekilde ayrılmıştır fakat bu veriler alt tür olarak ayrılması için yeterli değildir. Bu çalışmada Aydın İli'nden yakalanmış 1 ergin (1 ♀ ), 1 juvenil, Bayramiç/Çanakkale'den yakalanmış 5 ergin (3♀, 2♂) Montivipera xanthina bireyinin laboratuar ortamında sağlanan uygun koşullarda beslenme ve üreme davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca Aydın'dan geçmiş yıllarda ve tez çalışması sırasında yakalanan örnekler ile Çanakkale'den yakalanan örnekler morfolojik olarak karşılaştırılmıştır. Ülkemizdeki yayılışı izole popülasyonlar halinde olan bu türün gelecekte karşı karşıya kalacağı tehditlere karşı alınacak koruma stratejileri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Montivipera xanthina is distributed in Aegean, Western Mediterranean and Western Central Anatolia. There is no detailed and comprehensive study about this species in Turkey. This species was studied generally in herpetofaunal studies or venom analayzes. M. xanthina is a monotypic species. Populations of this taxon are separeted hipoteticly as north and south in terms of morphological characters, but this datas are not enough for identified as subspecies. In this study, we aimed to research feeding and reproductive behaviours in laboratory conditions of M. xanthina specimens which are collected from Aydın [1 adult (1 ♀ ) and 1 juvenile] and Bayramiç/Çanakkale [5 adult (3♀, 2♂)]. Besides, we compare Çanakkale samples and Aydın samples, which collected in recent years and during the study, as morphologically. We tried to determine protection strategies of this species against to threat which will face in the future.