Tarım kredi kooperatiflerince kredilendirilen damla sulama sistemlerinde performans değerlendirmesi
Performance evaluation in the drip irrigation system credited by agricultural credit cooperatives
  1. Tez No: 382418
  2. Yazar: SONGÜL TANRIVERDİ YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SITKI KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredilendirdiği İzmir Bölge Birliğine bağlı Aydın ilinde yer alan 18 işletmeye ait damla sulama sistemlerinin performans değerlendirmesi yapılmıştır. Ayrıca bu 18 işletmenin de dahil olduğu, Tarım Kredi Kooperatifleri üyesi 52 işletmede de damla sulama sistemlerinin sorunları ile ilgili anket çalışmaları yapılmıştır. Performans değerlendirmesinde ASAE EP 458 (Amerika Ziraat Mühendisleri Topluluğu Mühendislik Uygulamaları) raporundaki kriterler kullanılmıştır. Elde edilen bu verilerden damla sulama sistemlerinin istatistiksel eşdağılım (Us), hidrolik eşdağılım (Ush) ve damlatıcı performans değişim (Upf) parametreleri hesaplanarak sistem performansı değerlendirilmiştir. Us değerleri %47-95 arasında yer almış ve damla sulama sistemleri,“iyi”,“orta”ve“yetersiz”olarak kategorize edilmiştir. Ush değerleri %43-95 arasında olup, damla sulama sistemleri hidrolik performans bakımından,“iyi”ve“orta”olarak değerlendirilmiştir. Upfdeğerleri %51-97 arasında değişmekte olup, damla sulama sistemleri, damlatıcıların tıkanması, su kalitesi ve yapımcı değişim katsayısı açısından,“orta”ve“zayıf”sınıfta yer almıştır. Çalışmada yer alan tüm işletmeler, damla sulama sistemlerinin hidrolik planlaması açısından iyi durumda olmasına rağmen; damlatıcıların tıkanması, rutin bakım ve onarım yapılmaması, kemirgen zararı, test yapılmaması ve su kayıpları gibi nedenlerden dolayı, debi eşdağılımı ve damlatıcı performansı açısından“orta”düzeyde kategori edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, performance of drip irrigation systems of 18 companies credited by Turkey Agricultural Credit Cooperative which depends on the İzmir Region Union located in the province of Aydın was evaluated. In addition, including the 18 companies, surveys in regards to problems of drip irrigation systems in 52 enterprises that are members of Agricultural Credit Cooperatives were made. Criteria of ASAE EP458 (American Society of Agricultural Engineers Engineering Practice) were used in this performance evaluation. The acquired data were used to calculate statistically uniformity (Us), hydraulic uniformity (Ush), and parameters of dripper performance change (Upf) of the drip irrigation system and to evaluate the system performance. Uswas place between 47-95% values and drip irrigation systems were categorized as“good”,“medium”and“inadequate”. Ush values were between 43-95%, and drip irrigation systems in terms of hydraulic performancewere evaluated as“good”and“medium”. Upf values ranged from 51-97%. Drip irrigation systems were placed in“medium”and“weak”classification in terms of the clogging of drippers, water quality, and coefficient of variation of producer. Although all enterprises involved in the study were in“good”condition in terms of hydraulic planning of drip irrigation systems, they were classified as“moderate”in terms of flow uniformity and dripperperformance due to plugging of the drippers, lack of routine maintenance and repair, rodent damage, lack of testing and water losses.