Uzun alki̇l grubu i̇çeren benzoi̇l-barbi̇türi̇k asi̇t türevleri̇ ve bunlarin bor kompleksleri̇ni̇n sentezi̇
Long alkyl group containing benzoyl-barbituric acid derivative and synthesis there of borane complex
  1. Tez No: 382422
  2. Yazar: CEREN GÖKCEN KORKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GİZİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Barbitürik asit türevleri uzun yıllardır bilenen ve biyolojik aktiviteleri çok fazla olan bileşiklerdir. Barbitürik asit türevleri birçok tıp alanında ve İlaç endüstrisinde kullanılmaktadır. Bu nedenle oldukça önemli bileşiklerdir. Ancak barbitürik asitin sıvı kristal özellik gösteren türevlerine yönelik çalışmaların az sayıda olduğu görülmektedir. Bu çalışmada uzun alkil grubu içeren benzoil-barbitürik asit türevleri ve bunların bor ile yapmış olduğu kompleks bileşikler sentezlenmiştir. Elde edilen bileşiklerin yapıları 13C-NMR, 1H-NMR, 11B-NMR, Infrared (FT-IR) ve Kütle spektroskopisi yöntemleriyle aydınlatılmıştır. Ayrıca elde edilen komplekslerin sıvı kristal özellikleri politermik polarizasyon mikroskopu ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Barbituric acids have long been known for many years and it has several biological activity. Barbituric acids are used in many areas of medicine and pharmaceutical industry. Surprisingly, there are several study about barbituric acid derivatives in literatures, only few examples deal with liquid crystal properties. In this study, long alkyl group containing benzoyl-barbituric acid derivatives and their boron complexes are synthesized. Structural characterizations of new compounds were made with 1H, 13C and 11B NMR, FT-IR and MS spectroscopy. Moreover, liquid crystal properties were examined by polarized optical microscope.