Şanlıurfa (Merkez)'da motorlu taşıt kaynaklı Robinia pseudaacacia L. 'Umbraculifera' nın yapraklarında biriktirdiği Pb, Zn, Cu, Ni ve Cd ağır metallerinin araştırılması
An investigation on heavy metal Pb, Zn, Cu, Ni and Cd accumulation in leaves of Robinia pseudoacacia L. 'Umbraculifera' arising from motor vehicles in Şanlıurfa
- Tez No: 382447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı Şanlıurfa (Merkez)'da motorlu taşıt kaynaklı ağır metal kirliliğini Robinia pseudoacacia L.“Umbraculifera”taksonu vasıtasıyla tespit edebilmektir. 2014 yılı ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde şehir merkezinde belirlenen dört istasyon ve kontrol istasyonu Osmanbey Kampüsü'nden Robinia pseudoacacia L.“Umbraculifera”yaprak örnekleri toplanılmıştır. Toplanan 60 yaprak örneği 3 tekerrürlü olarak ICP optik emisyon spektrometresi cihazında okuması yapılarak Pb, Zn, Cu, Ni ve Cd ağır metal miktarlarının tespiti yapılmıştır. Pb, Zn, Cu Varyans Analiz tablosu incelenildiğinde Mevsim, İstasyon ve Mevsim*İstasyon faktörlerine göre her üçünün ortalamaları bakımından olasılık p0.05 olduğundan istatistiki olarak Ni ortalamaları arasında fark olmadığı tespit edilmiştir. Cd bakımından örnek sonuçların tümü
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine heavy metal pollution arising from motor vehicles in Şanlıurfa by means of Robinia pseudoacacia L.“Umbraculifera”taxon. In the spring, summer, winter and autumn of 2014, leaves of Robinia pseudoacacia L.“Umbraculifera”were collected from four stations in Şanlıurfa city centre and Osmanbey Campus which was determined as control station. The number of leaf samples collected was 60 and the amounts of heavy metals Pb, Zn, Cu, Ni and Cd were determined by ICP optic emission spectrometer device (n = 3). When Pb, Zn, Cu variance analysis results are considered, the averages were found statistically significant according to the factors of Season, Station and Season*Station interactions (p0.05). Because of the fact that all of the pattern outcomes were the same for Cd (