Ceylanpınar Ovası topraklarının sulama öncesi agregat stabilitesi ve bazı toprak özellikleri
Agregate stabi̇li̇ti̇es and some selected soi̇l properti̇ess of Ceylanpınar plai̇n' soi̇ls pri̇or to irri̇gati̇on
  1. Tez No: 382451
  2. Yazar: FETHULLAH KÖSEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ÖZTÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Toprak agregatları suda dağıldıkları zaman çözülmeden ne kadar uzun süre kalabilirlerse, bu agregatlardan oluşan topraklar da erozyona o kadar dayanıklı ve dirençli olur. Ceylanpınar Ovası topraklarının sulama öncesi agregat stabilitesi ve bazı toprak özellikleri incelenmiştir. Bu amaçla; farklı derinliklerde (0-30 ve 30-60 cm) 70 noktadan 140 adet toprak örneği alınıp analiz edildi. 0-30 cm ile 30-60 cm derinliğinden alınan bu toprak örneklerinin Agregat stabilitesi, Kireç, Elektiriksel iletkenlik(EC), Toprak reaksiyonu(pH), Organik madde, Tekstür, Tarla kapasitesi, Solma noktası, Suda çözünebilir; Sodyum, Magnezyum, Kalsiyum ve Potasyum analizleri yapılmış olup, derinliğe göre karşılaştırılması yapılmıştır. Çalışma alanında farklı derinliklerde alınan örnekler arasında pH, EC, organik madde ve kireç yönünden önemli farklılıklar gözlenmemiştir. Bu değişkenler için toprağın üst kısmından (0-30 cm) alınan değerler ortalama olarak sırası ile 8.11, 0.79 dSm-1 , % 1.26 ve % 26 olarak bulunurken, 30-60 cm derinliğinde alınan örneklerin sırasıyla ortalama 7.95, 0.58 dSm-1, % 1.21 ve % 21 olarak belirlenmiştir. Agregat stabilitesine baktığımız zaman ortalama olarak 0-30 cm derinlikte % 54, 30-60 cm derinlikteki ortalama ise % 50' ye düşmüştür. 0-30 cm derinlikteki tarla kapasitesi ortalama % 26 olarak, solma noktası ortalama % 18 olarak ve bitkiye yarayışlı su ise % 8 olarak belirlenmiştir. 30-60 cm derinlikteki tarla kapasitesi ortalama % 25 olarak, solma noktası ortalama % 17 ve bitkiye yarayışlı su ortalama % 8 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
If soil agregates can stay within the water without being disturbed for long time periods, the soils consisting of these agregates can also be resistant to soil erosion. Agregate stability and some selected soil properties of the Ceylanpınar plain prior to irrigation have been investigated. For this purpose, from 70 points a total of 140 soil samples have been taken at two different depths (0-30 cm and 30-60 cm). In soil samples, analysis such as texture, agregate stability, CaCO3 content, eletrical conductivity, soil reaction (pH), organic matter, wilting point, field capacity, water soluble cations (Ca, Mg, Na, K) have been performed and compared depending on sampling depth. Among analysis results of soil samples taken from different depths, differences have been observed for pH, EC , organic matter and CaCO3.For these soil parameters, while the values for surface soils are 8.11, 0.79 dSm-1 , % 1.26 and % 26, respectivelly, values for subsurface depth have been found as 7.95, 0.58 dSm-1, % 1.21 and % 21, respectivelly.Average agregate stability values for surface soils was 54 % but it decreased to % 50 for subsurface soils. Average field capacity and wilting point water content of surface soils (0-30 cm) were 26 % and 18 % respectivelly and plant available water content was 8 %. respectivelly. These values for subsurface soils were 25 % and 17 %, respectivelly and plant available water content was 8 %.