Landsat-5 TM termal uydu verileri ile Ceylanpınar ovası toprak ve yüzey materyallerinin sıcaklıklarının incelenmesi
Research on determination of soil and surface material relative temperatures using landsat-5 thermal data on the Ceylanpınar basin region
  1. Tez No: 8296
  2. Yazar: E. NİLGÜN SUMMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞEFİK YEŞİLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
54 ÖZET Bu çalışmada 16 Ekim 1986 ve 17 Eylül 1987 tarihli Landsat-5 TM termal band verileri. Ceylanpınar ovası yöresindeki. toprak ve yüzey materyallerinin göreceli sıcaklıklarını belirlernek amacıyla kullanılmıştır. Çalışmada farklı yeryüzü örtü tiplerinin birbirlerinden daha iyi ayırdedilmelerini ve daha iyi yorumlanmalarını sağlamak için yersel ayırma gücü daha yüksek ( 30mx30) olan 4.band verileri örnek yüzeylerin belirlenmesinde kullanılmıştır,, Ayrıca tek bandda görüntü zenginleştirme yöntemlerinden yoğunluk seviye artırımı ve yoğunluk kesimi yöntemleri 6. band ( termal ) verilerinin renkli görüntülerinin elde edilmesinde kullanılmıştır., yüzey materyallerinin tüm TM bandlarındaki ortalama yansıtma değerleri hesaplanmış ve 6. bandın farklı sıcaklıklara sahip yüzeyleri birbirinden ayırmada uygun olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, uydunun termal veri kaydettiği zaman için basalt, kireç taşı, yanmış ve yanmamış anız kaplı yüzeyler, yeşil bitki örtüsü ve çıplak toprak yüzeyleri gibi farklı materyalleri birbirinden ayırmada 6.bandın uygun olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, basalt ve yanmış anız kaplı yüzeylerin kireçtaşı ve yanmamış anız kaplı yüzeylerden daha sıcak olduğu gözlenmiştir. Çalışmada, bölge üzerinde atmosferdeki su buharı dağılımının eşit olduğu kabule dilmistir.
Özet (Çeviri)
55 SUMMARY RESEARCH ON DETERMINATION OF SOIL AND SURFACE MATERIAL RELATIVE TEMPERATURES USING LANDSAT-5 THERMAL DATA ON THE CEYLANPINAR BASIN REGION. In this study, Landsat-5 TM data, dated 16 October 1986 and 17 September 1987 were used to determine soil and surface material relative temperatures in the Ceylanpınar State Farm region. in order to select test areas, band 4 (near infrared) data were also used because of it has greater spatial resolution (30m;-;30m) than the band 6 (thermal infrared 120mxl20m). The average brightness of elven test areas were calculated by computer. The best discrimination between different materials are obtained by using image enhancement methods, Density level stretching and Density slicing. As a final conclusion, it was shown that the discrimination is possible between basalt and lime stone, stubble and burned stubble covered areas, bare soil and vegetation in band 6 at the time which thermal data are acquired. The results also identify that the surfaces covered lime stone and stubble are cooler than the surfaces covered basalt and burned stubble. Throughout the study, we accepted that the atmospheric conditions over the region is the same.