Pd-NN katalizli suzuki c-c eşleşme reaksiyonları
Pd-NN catalyzed suzuki c-c coupling reactions
  1. Tez No: 382457
  2. Yazar: NURDAL ÖNCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada 2-(2-piridil)Benzimidazolden (1) yola çıkılarak yeni mono NN tipi (2A1 ve 2A2), di NN tipi (3B1, 3B2 ve 3B5) ve tri NN tipi (6C1) ligant sistemleri sentezlendi. Bu bileşiklerin M (II) tuzu ile etkileştirilmeleri sonucunda Pd(II) kompleksleri (5A1, 5A2, 6B1, 6B2 ,6B3 ve 7C1) sentezlendi. Bu bileşiklerin yapıları 1H ve 13C-NMR Spektroskopisi, FT-IR, Elementel Analiz ve Erime Noktası Ölçümü yöntemleri ile aydınlatıldı. Elde edilen ve literatürde yeni olan bu Pd kompleks bileşikleri (5A1, 5A2, 6B1, 6B2 ,6B3 ve 7C1 ) Suzuki reaksiyonunda kataliz sistemi ile etkileri araştırıldı. En iyi katalizör sisteminin tespit edilmesinden sonra katalitik reaksiyonlara ait değişik parametrelerin değiştirilmesi yöntemiyle optimizasyon çalışmaları gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
In this study, novel mono NN type (2A1 and 2A2) ,di NN type (3B1, 3B2 and 3B3) and tri NN type (6C1)ligand systems were synthesized by using a 2-(2-pyridyl)benzimidazole (1) were prepared according to the procedure in the literature. These M (II) complex compounds (5A1, 5A2, 6B1, 6B2 ,6B3 ve 7C1) have been synthesized using Pd (II) salt. The structures of these compounds were characterized by 1H and 13C-NMR spectroscopy, FT-IR, elemental analysis and melting point measurement methods. The obtained and fully chatacterized palladium complex compounds (5A1, 5A2, 6B1, 6B2 ,6B3 ve 7C1) catalyzed system Suzuki reaction investigated their activity. After determining the best catalyst system, the optimization studies were carried out by changing various parameters.