Etlik piliç rasyonlarına farklı miktarlarda ilave edilen kekik (Thymus vulgaris) bitkisinin besi performansı, kesim özellikleri, kan parametreleri ve oksidatif stres üzerine etkileri
Effects of different amounts of additive thyme (Thymus vulgaris) to broiler diets on fattening performance, slaughter characteristics, blood parameters and oxidative stress
  1. Tez No: 382463
  2. Yazar: MEHMET GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, etlik piliç rasyonlarına farklı miktarlarda ilave edilen kekik (Thymusvulgaris) bitkisinin besi performansı, kesim özellikleri, antibiyotik özellikleri ve kan parametreleri ile oksidatif stres üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede 180 adet Ross ırkı etlik piliç civcivi kullanılmış ve çalışma 42 gün sürmüştür. Kontrol ve 4 farklı kekik dozu (1.66, 3.33, 4.99 ve 6.66 gr/kg) deneme rasyonlarını oluşturmuştur. 0-6 haftalık dönemde canlı ağırlık ve yemden yararlanma oranı bakımından gruplar arasında önemli bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of different amounts of added thyme plant (Thymus vulgaris) in broiler diets on oxidative stres, antibiotic properties, blood parameters, fattening performance and slaughter properties. Hundred and eighty broiler chicks were tested for a period of 42 days in the experiment. Control and experimental diets (1.66, 3.33, 4.99 and 6.66 g/kg) consisted of 4 different doses of thyme. There were no a significant differences among the groups in terms of body weight and feed conversion ratio for 0-6-week period.