Kentsel dönüşüm kapsamında kimliğin yeniden kazanımı: Edirne - Karaağaç örneği
Re-gain of identity under urban transformation: sample of Edirne Karaağaç
- Tez No: 382467
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE KIRAN ÇAKIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Kentsel dönüşüm çalışmalarının temel amacı, eskimiş veya terk edilmiş kent parçaları, kentsel alan veya binaların yeniden kullanıma uygun hale getirilmesi ile kent çeperlerine doğru gelişmeyi azaltıp bütüncül kent gelişimini destekleyerek sürdürülebilir kentsel gelişmeye katkıda bulunmaktır. Ancak günümüzde bu çalışmaların içeriğinden çok kentin nasıl bir imaj çizdiği ve bu imajın ekonomik getirisi daha önemli hale gelmiştir. Bu nedenle kentler, kültür merkezleri ve eğlence mekanları kadar kendi kültürlerinden izler taşıyabilecek, bulunduğu kent hakkında ipucu verebilecek çalışmalara ağırlık vermektedirler. Çünkü küresel pazarda tanınmanın koşulu, karakteristik farklılıkları belirginleştirmek ve onları her tip kullanıcıya uygun hale getirmektir. Sınırda bulunmanın önemli bir kimlik verisi olduğunu, küresel pazarda ülke vitrini konumunda bulunduğunu ve sınır kentin kimliğinin kaybolmaması adına daha çok çalışma yapılması gerektiğini vurgulamak tezin amacını oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda çalışmaların; kullanıcı beklentilerine temellenmesi, yerin bilgilerinden yola çıkması ve ekonomik, sosyal, ekolojik, yenilik ve kimlik sorunlarına çözüm üretmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Tez çalışmasında, öncelikle dönüşüm kavramı, nedenleri, gelişimi ve katılımcıları sorgulanmakta, kimlik kavramı, kentsel kimlik ve onu oluşturan bileşenler incelenmektedir. Daha sonra, dönüşüm ve kentsel kimlik arasındaki ilişki irdelenmektedir. Çalışmada sınır kentlerde dönüşüm çalışmaları, her biri, iki ülke ile komşu olma özellikleri ile birbirine benzeyen Türkiye'nin Edirne, Almanya'nın Aachen ve İtalya'nın Trieste kentleri üzerinden incelenerek değerlendirilmeler yapılmaktadır. Sınırda bulunan bir yerleşim olan Edirne'nin Karaağaç Mahallesi'nde, alanın kimliğini belirginleştirmeye yönelik bir dönüşüm modeli önerisi getirilmektedir. Bu öneri için yerleşimin çevre değerleri belirlenmekte, kullanıcıların özelliklerine ve örneklem büyüklüğüne bağlı kurgulanan anket aracılığıyla kullanıcılardan bilgi edinilmekte ve beklentileri sorgulanmaktadır. Elde edilen nicel verilerin güvenirliği tespit edilmekte sonrasında ise istatistiki ve matematiksel olarak analiz edilmektedir. Sonuç olarak bölünmüş ortaklık modeli kapsamında toplum tabanlı olarak yürütülecek bir dönüşüm yöntemi Karaağaç sınır mahallesinin sürdürülebilmesi için uygun görülerek önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Main purpose of urban transformation projects make obsolete or abandoned parts of the city, urban lands or buildings suitable for re-use, reduce development of the city through its surroundings, support the integrated urban development, contribute to sustainable urban development. But today how the city's image was drawn and economic benefit of this image is more important than these work's content. Therefore, the cities work on cultural centers and entertainment spaces and also the projects bearing traces of their culture and giving tips about them. The provisions for recognition in the global market are signalizing the characteristic differences and making them suitable for all types of users. To emphasize the importance of the border location as an identity data, national show case position in the global market, more work necessity about the identity loss of border city is the objective of the thesis. For this purpose, the studies must be based on the users expectations, local information must be taken into consideration, must produce solutions to the economical, social, ecological, visional and identity problems. In this thesis, first concepts then causes, development and participants of transformation are examined. The concept of identity is explained, urban identity and its components are analyzed. The study is progressing with the definition of the relationship between transformation and urban identity. Transformation works on border cities are examined and evaluated through the examples of Edirne, Trieste/Italy and Aachen/Germany which have similar features as neighboring with two countries. A transformation model proposal is given for clarifying the identity of Karaağaç Neighborhood, which is a settlement on border of Edirne. For this proposal, environmental variables of the settlement are analyzed, information from users are obtained through surveys, that was built on users' characteristics and also sample size, and their expectations are examined. The reliability of the obtained quantitative data are determined then statistical and mathematical analysis were made. In conclusion, within the scope of divided partnership model, a community-based transformation method is considered to be appropriate and is recommended for Karaağaç Border Neighborhood.