Urban amalgamation: Sustainable identity and urban regeneration process in historical urban context
Kentsel bütünleşme: Tarihi kentsel bağlamda sürdürülebilir kimlik ve kentsel yenileme süreci
  1. Tez No: 826052
  2. Yazar: SEDA İLAYDA YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KALFAOĞLU HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde küreselleşmenin yanı sıra, kentlerde kültürel, fiziksel ve sosyal sürdürülebilirliğin sağlanması için kimlik ve kültürel zenginliklerin paylaşılması, korunması ve değişen dinamiklere uyum sağlaması sağlanarak yerel ve özgün kent merkezi bilincinin artırılması önemlidir. Ulus, kendi sosyal ve kültürel yapısı ile tarihi yönü gibi özgünlüğü ve kimliği gibi mekansal niteliklere sahip olan ve dönüşüm sürecinde kimlik değerleri zedelenen bu kent merkezlerinin temsili bir örneğidir. Bu araştırmada amaç, bir kentsel kimliğin yenilenmesini sadece fiziksel açıdan değil, aynı zamanda alanın sosyal ve mekansal dinamikleri açısından da analiz etmektir. Metodoloji olarak kentsel dönüşüm keşfedilerek sürdürülebilirlik ile ilgili kentsel kimlik bağlamında teorik bir tartışma yapılmıştır. Bu kapsamda öncelikle Ulus için belirlenen yönetim stratejileri, kimliğini yeniden canlandıracak şekilde tasarlanmaktadır. İkinci olarak, makrodan mikro ölçeğe yaklaşımı elde etmek ve bu yenilenme sürecini göstermek için Ulus'tan bölgeler temsili vaka çalışmaları olarak belirlenmiştir. Literatür taramasına dayalı olarak“yer duygusu”nun anlamı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Literatür taraması kapsamında gerçekleştirilen bibliyometrik analizler, kentsel dönüşüm ve sürdürülebilir kent kimliği için mekân bağlılığının önemini ortaya koymuş ve inceleme için yer duygusu ve yer bağlılığının göstergelerini içeren bir çerçeve tanımlanmıştır. Bu çerçeveden hareketle, rölöve gözlem ve haritalama teknikleri yardımıyla, tarihi kent merkezinde kentsel kimlik ve kentsel dönüşüm sürecinin öneminin anlaşılması temel sonuçtur. Sonuç olarak, çekicilik ve yaşanabilirlik açısından kullanıcıların gereksinimlerine cevap verirken sürdürülebilirlik açısından kentsel kimliği/özgünlüğü korumaya yönelik başarılı bir dönüşüm süreci için sorunlar ve olası çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, apart from globalization, it is significant to increase the awareness of local and authentic city center by providing identity and cultural richness to be shared, protected and adopted to the changing dynamics so as to ensure cultural, physical and social sustainability in the cities. Ulus is a representative case of these city centers that has its own spatial qualities as the authenticity and identity such as historical aspect with its own social and cultural structure and its identity values have been damaged in the transformation process. In this research, the aim is to analyze the regeneration of an urban identity not just from the perspective of physical but also social and spatial dynamics of the area. As a methodology, a theoretical discussion has been conducted in the context of urban identity related to sustainability by discovering urban regeneration. In this context, firstly, management strategies specified for Ulus are designed so as to revitalize its identity. Secondly districts from Ulus have been determined as representative case studies to demonstrate this regeneration process to get the approach from macro to micro scale. On the base of literature review, the meaning of“sense of place”was investigated in detail. The conducted bibliometric analyses within the literature review demonstrated the importance of the place attachment for urban regeneration and sustainable urban identity and a framework with indicators of sense of place and place attachment has been defined for investigation. Based on this framework, with the help of survey observation and mapping techniques, the main result is to understand the importance of the urban identity and urban regeneration process in the historical city center. In conclusion, the problems and the potential solutions have been recommended for a successful transformation process to protect urban identity/authenticity regarding sustainability, while responding to the requirements of users in terms of attractivity and livability.