Nötron aktivasyon yöntemi ile Meriç Havzası örneklerinin incelenmesi
Investigation of Maritza (Meriç) basin samples using neutron activation analysis
- Tez No: 382471
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİMET ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nötron aktivasyon analizi (NAA), bir çok alanda eser elementlerin tespitinde en yararlı yöntemdir, bu alanlar; biyoloji, gıda, sağlık, jeoloji, katı hal fiziği ve kriminoloji vb. Metodun temelini, örneğin aktive edilmesi ve aktive edilmiş örneğin gamma bozunumunun spektroskopisinin incelenmesi oluşturur. Bu metot başlıca iki kısımdan oluşur; i) örneğin reaktörde epitermal nötronlarla aktive edilmesi, ii) gamma spektrumunun ölçülmesi ve değerlendirilmesi. Gamma radyasyonunun ölçümünde referans örnek kullanılmadan ve referans örnek kullanılarak, olmak üzere başlıca iki metot kullanılmaktadır. Birincisi“birincil direk metot”ikincisi ise, bilinmeyen örnekle aynı özelliklere sahip standart örneğin ölçümlerinin oranlanmasına dayanan“birincil karşılaştırılmalı metot”(PRM) dur. Bu çalışmada PRM gerekli parametrik denklemler ile verilmektedir. Bu metot, Meriç Havzası'ndan toplanan toprak örneklerinde ağır metal elementlerinin tespitinde uygulandı. Sonuçlar bölgede ziraat ve halk sağlığı açısından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Neutron activation analysis (NAA) determining trace element is an useful method employed is many research field such as biology, nutritional and health related studies, geological, solid state physics and criminology. Method based on activation of sample, and successively exploring its gamma decay spectrum. The method mainly consist of two steps; i.e. i) the activation of sample with the epithermal neutrons in nuclear reactor, ii) recording and exploring its gamma spectrum. Gamma radiation measurements can be carried out with and without reference sample. The first is called“primary direct method”and the second is called“primary ratio method”(PRM) that measured the ratio of unknown sample to a standard sample of the same quantity. In this study the PRM is together with the requirement is of parametric equations. Adopted to investigate the concentration of heavy metals in Meriç (Maritza) basin. The results can be locally evaluated in agricultural and healthcare aims.