Nötron aktivasyon analizi ile madde tayini
Determination of the amount of elements by neutron activation analysis
  1. Tez No: 9479
  2. Yazar: NİYAZİ MERİÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURAY BÜGET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi NÖTRON AKTİVASYON ANALİZİ İLE MADDE TAYİNİ Niyazi Meriç Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nuray Büğet 1990, Sayfa :59 Jüri : Prof. Dr. Nuray Büğet Prof.Dr.Cevdet Tezcan Doç.Dr.Tülay Yeğin Bu çalışmada, karmaşık yapılı dört ayrı toprak numunesinin, nötron aktivasyon yöntemi ile, nitel ve nicel analizi yapıldı. Madde miktarının saptan ması için Kıyaslama Tekniğinden yararlanılan deneylerde standart olarak OKA- 2 Toryum Britolit cevheri, numune olarak da Eskişehir'in Kızılcaören yöresinden alınan KTS-l,KTS-2,KTS-3 ve KTS-4 kod numaralı topraklar kullanıldı. Ger manyum dedektörlü gama spekirometrelerı ve bilgisayar programları yardımıyla elde edilen madde miktarları daha önceki çalışmalarda bulunanlarla kıyaslandı. Sonuçların, Demir ve Europyam dışındaki elementler için tutarlı olduğu saptandı ANAHTAR KELİMELER : Gama spektrumlarmm Analizi,Nötron Ak tivasyon Analizi, Nadir Toprak Elementler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Masters Thesis DETERMINATION OF THE AMOUNT OF ELEMENTS BY“NEUTRON ACTIVATION ANALYSIS”Myaıi Meriç Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Physics Supervisor: Prof, Dr. Nuray Büğet 1990, Page:59 Jury: Prof. Dr. Nuray Büğet Pmf-Dr.Cevdefc Tezcan ASSOC,i(P»f,Dr.Tülay Yesin 111 this study qualitative aid quantitative analysis of four different samp les of complex nature have been made by the Neutron Activation Method. In the experiments in which Comp&rdim Technique has been employed for the quantitative analysis of elemente, a sample of thorium britholite ore,(OKA-2) and samples with code numbers KTS-1, KTS-2, KTS-3, and KTS-4 taken from the Kızılcaören deposit in Eskişehir have been used as standard and unknowns respectively. The quantity of elements obtained by using gamma-ray spectro meters with Germanium detectors and computer programs have been compared with those found previously by other workers. The results have been found to be satisfactory except those of Iron and Europium. KEY WORDS :Analysis of Gamma Spectra, Neutron Activation Analy sis, Rare Earth Elements