Süloğlu Barajı Gölü (Edirne) Zooplankton (Rotifera, Cladocera, Copepoda) faunası
Zooplankton fauna (Rotifera, Cladocera, Copepoda) of Süloğlu Dam Lake (Edirne)
  1. Tez No: 382480
  2. Yazar: ŞEHNAZ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN GÜHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırma Süloğlu Baraj Gölü'nde bulunan zooplanktonik organizmaların tür çeşitliliğinin ve bu türlerin populasyon yoğunluklarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada baraj gölünde belirlenen 4 istasyonda Mart 2013- Şubat 2014 tarihleri arasında periyodik olarak vertikal ve horizontal zooplankton örnekleri alınmıştır. Her istasyonda vertikal olarak alınan örnekler hem kantitatif hem de kalitatif olarak incelenirken, göl yüzeyinde ve her istasyonda horizontal olarak alınan örnekler sadece kalitatif olarak değerlendirilmiştir. Gölde alınan plankton örneklerinin kalitatif değerlendirilmesinde Cladocera'dan 11, Copepoda'dan 6, Rotifera'dan 32 tür olmak üzere toplam 49 tür tespit edilmiştir. Araştırmada tespit edilen türlerin tümü çalışma alanının da yer aldığı Trakya bölgesinde ve Türkiye'de dağılım gösteren türlerdir. Tür çeşitliliği olarak Rotifera birinci sırayı alırken bunu Cladocera ve Copepoda grupları izlemiştir. Zooplankton örneklerinin kantitatif olarak değerlendirilmesi sonucunda Süloğlu Baraj Gölünde 150566 birey/m3 zooplanktonik organizma bulunmuştur. Bu organizmalardan 40628 birey/m3 Cladocera (%27), 20936 birey/m3 Copepoda (%14) ve 89003 birey/m³ Rotifera (%59) ait bireylerden oluştuğu tespit edilmiştir. Zooplankton gruplarının istasyonlara göre dağılımında ise en fazla birey 3. istasyonda (285342 birey/m3) bulunurken bunu sırayla 4. istasyona (205726 birey/m3), 2. istasyon (74932 birey/m3) ve 1. istasyon (36267 birey/m3) izlemiştir. En fazla organizma sayısı ilkbahar mevsiminde tesbit edilirken en az kış mevsiminde bulunmuştur. Baraj gölünde belirlenen türlere ve zooplanktonu oluşturan bireylerin % dağılımlarına göre genel olarak değerlendirdiğimizde Süloğlu Baraj Gölünün zooplankton açısından oligo-mesotrof karakterde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out to detect the species diversity of zooplanktonic organisms and the population density of these species in Süloğlu Dam Lake. In this research, zooplankton samples were taken as vertical and horizontal periodacially at the 4 stations identified in the dam lake between the dates of March, 2013 – February, 2014. While vertically taken samples at each station were being analyzed both quantitative as well as qualitative, the samples taken on the lake surface and taken horizontally at each station were assessed only qualitatively. In the qualitative evaluation of plankton samples taken from the lake, 11 from Cladocera, 6 from Copepoda and including 32 species of Rotifera, a total of 49 species were determined. All of the species identified in the study are species ranging in Thrace where the work area is and in Turkey. While Rotifera is at the first place as species diversity, it is followed by Copepoda and Cladocera. As a result of the quantitative evaluation of zooplankton samples, 150566 individuals/m³ zooplankton were found in Süloğlu Dam Lake. It was identified that these organisms were formed by 40628 individuals/m³ Cladocera (27 %), 20936 individuals/m³ Copepoda (14 %) and 89003 individuals/m³ Rotifera (59 %). While the maximum individuals are at 3rd Station (285342 individuals/m3) according to the station in the distribution of zooplankton groups, it was followed by 4th Station (205726 individuals/m³), 2nd Station (74932 individuals/m3) and 1st Station (36267 individuals/m3) in turn. While maximum number of organisms were being detected in spring season, they were found the least in winter. When we evaluate the species identified in the dam lake and the % distribution of the individuals that make up the zooplankton as a whole, it has been concluded that Süloğlu Dam Lake is in oligo-mezotrof character in terms of zooplankton.