Yalıtımlı ve yalıtımsız binaların enerji analizinin karşılaştırılması
Comparison of energy analysis of i̇nsulated and non-insulated building
- Tez No: 382481
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY HACIHAFIZOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Energy
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Dünya nüfusunun arttığı ve teknolojinin hızla geliştiği günümüzde toplumların enerji ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Artan bu enerji kullanımıyla birlikte fosil yakıtların da kullanımındaki artışı fosil yakıt rezervlerinin hızla tükenmesine ve sınırlı rezerv kalmasına sebep olmaktadır. Rezervlerdeki bu azalma insanları yeni enerji kaynakları arayışına iterken, mevcut kaynakların da verimli kullanılmasını zorunlu hale getirmektedir. Ülkemizde yapımı tamamlanmış binalar ele alındığında, yalıtım özelliklerinin yetersiz kaldığından önemli derecede enerji kayıplarının olduğu ve bu sebepten dolayı çevreninde ciddi biçimde zarar gördüğü ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada Trakya Üniversitesi Keşan Meslek Yüksekokulunda bulunan yalıtımsız haldeki bir binanın enerji analizi yapılmıştır. İncelenen bina ısı haritasında 2. Bölgede olup öğretim binası olarak kullanılmaktadır. Yapılan incelemeler sonucunda binanın yalıtım ihtiyacı ortaya çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays the energy need of society is increasing according to sharp increases of world population and technology day by day. The increased use of fossil fuels has led to rapid depletion of fossil fuel reserves or to limited reserves forces people to seek new energy resources but also does it make them to use the available resources efficiently. If we study on the completed buildings in our country we can easily realize that there are significant energy losses and the environment has seriously damaged because of inadequate insulation properties. In this study the energy analysis of an non-insulated building at Keşan Vocational School of Trakya University was conducted. The building which was studied on was in the second region of heat map has been used as an education building. Numerous investigations showed this building had an emergency need for an insulation.